Aktualności

Samotna mogiła polskiego żołnierza na Cille Choirill Graveyard w Szkocji

Historia naszej wizyty w tym miejscu jest dość pogmatwana, dosyć przypadkowa, ale za to bardzo pozytywna. Dzień Wszystkich Świętych zmotywował nas do działania.
Warto było jechać 200 mil żeby zapalić świeczkę, zmówić paciorek i sprawdzić w jakiej kondycji jest pomnik. Piszę o tym tu, aby ocalić właśnie takie miejsca od zapomnienia.

„Przepięknie położony stary cmentarz przy kościele katolickim Cille Choirill w Glen Spean.
Highland ? ok 15 km od Fort William

Na cmentarzu tym znajduje się jedna mogiła polskiego żołnierza. Spoczywa tam Stanisław Zakrzewski – urodzony 10 marca 1910 roku w Tymienicy, podporucznik w 26 Poznańskim Batalionie Piechoty. Zmarł 17 lutego 1947r roku.

Jest to niezwykły, jedyny w swoim rodzaju pomnik ufundowany przez kolegów Stanisława z jednostki. Ponieważ jest to prywatny pomnik, nie jest on ujęty opieką Commonwealth War Graves Commission tak jak inne groby Polskich żołnierzy.

Mam więc tu wielką prośbę do wszystkich którzy odwiedzą to miejsce ? proszę, jeżeli tylko możecie, zainwestujcie trochę czasu i pracy by wyczyścić ten pomnik.
Stanisław Zakrzewski był jedynakiem, nie miał dzieci, teraz jedynie od nas zależy czy pomnik ten będzie nadal się tak pięknie prezentował, czy całkowicie zarośnie mchem i trawą ?

Pomnik został odrestaurowany w 2013 roku przez Pana Mateusza Samulaka. Dzięki wielkie, oby więcej takich osób”.

Warto aby nasi rodacy mieszkający w tamtej okolicy pamiętali o tym wyjątkowym miejscu.

Porucznikowi Stanisławowi Zakrzewskiemu: Cześć i Chwała!

Źródło informacji: www.mojaszkocja.com


 

 

 

 

Tekst: Łukasz Owczarczyk