Aktualności

Zaproszenie na Mszę św. za duszę Romana Dmowskiego

 

„Katolicyzm nie jest dodatkiem do polskości, (…) ale tkwi w jej istocie” – powiedział Roman Dmowski – Architekt Wielkiej Polski, wybitny polski polityk, publicysta polityczny, Minister Spraw Zagranicznych, poseł na Sejm Ustawodawczy RP oraz II i III Dumy. Współzałożyciel Narodowej Demokracji zwanej w skrócie Endecją, główny ideolog polskiego ruchu narodowego i niepodległościowego.

Był twórcą Armii Polskiej we Francji (zwanej błękitną armią). Wraz z Ignacym Paderewskim byli delegatami Polski na Konferencję Paryską w 1919 roku gdzie podpisali traktat wersalski przywracający formalnie Polskę na mapę Europy. Dmowski był także założycielem organizacji Obóz Wielkiej Polski (OWP), która w chwili rozwiązania przez sanację liczyła około 250 tys. członków.

Zmarł 80 lat temu, 2 stycznia 1939 roku w wieku 75 lat i został pochowany na cmentarzu Bródnowskim w Warszawie. Jego pogrzeb zgromadził od 100 do 200 tysięcy osób co czyniło go największą manifestacją narodową okresu międzywojennego.
Cześć Mu i Chwała!

 

Do zobaczenia w niedzielę 13 stycznia o godz. 12 w Londynie. Przyjdźcie jak najliczniej na coroczną Mszę świętą do St Andrew Bobola Polish Catholic Church i oddajcie hołd Ojcu polskiej niepodległości. Zaproście rodzinę i przyjaciół!
Link do wydarzenia: https://www.facebook.com/events/275988996449459/