Patriae Fidelis Data założenia: 11.11.2011

Aktualności

Zapal znicz na polskim grobie na Wyspach – lista cmentarzy

Zbliża się święto Wszystkich Świętych – ważny dla Polaków dzień, w którym upamiętniamy swoich bliskich. Niektórzy z Was nie mogą pojechać wtedy do Polski. Jednak dalej możecie zrobić coś ważnego i zadbać choć o jedną mogiłę naszego rodaka, który do Kraju wrócić nie zdołał. Pośród tych grobów często zapomnianych i zaniedbanych są polscy Bohaterowie, którzy walczyli o Nasz Kraj.
Nieważne, który cmentarz wybierzecie, czy zrobicie to w grupie czy sami.
PROSIMY WAS TYLKO O PAMIĘĆ.

Dane Polskiej Misji Katolickiej wskazują, że w Wielkiej Brytanii pochowanych jest 45 061 Polaków na 1057 cmentarzach.

Jeśli nie wiecie, czy w Waszej okolicy leży jakiś Bohater, to polecamy Wam tę stronkę, na której znajdziecie adresy wszystkich cmentarzy w UK, na których zostali pochowani polscy lotnicy:

https://niebieskaeskadra.pl/ 

Lista cmentarzy i miejsc pochówku lotników Polskich Sił Powietrznych w Wielkiej Brytanii dostępna jest też tutaj:

http://www.polishairforce.pl/_cmwszystkieraf.html

W rubrykach tabeli przedstawiono kolejno: nazwę cmentarza, miasto oraz państwo, w którym dany cmentarz się znajduje, oraz liczbę polskich lotników spoczywających na danym cmentarzu.

Kolejną listę można znaleźć tutaj:

http://www.polishwargraves.nl/info/cmt.htm#britain

Samych lotników spoczywa na Wyspach tysiące. Z wyliczeń Niebieskiej Eskadry wynika, że przez Polskie Siły Powietrzne przewinęło się ponad 17 tysięcy ludzi. Około 2 tysięcy wróciło do Polski. Zostaje 15 tysięcy, ale spora grupa, jakieś 30% wyemigrowało do obu Ameryk. Ogólnie można przyjąć, że  około 10 tysięcy pochowanych jest w Wielkiej Brytanii.

Ostatnie dni przed świętem Wszystkich Świętych Polonia brytyjska spędziła na licznych akcjach sprzątania grobów. Trudno wyliczyć ile organizacji się zaangażowało, ale na pewno wspólną pracą udało się upamiętnić miejsce spoczynku tysięcy Rodaków. Członkowie naszego stowarzyszenie tradycyjnie odwiedzili cmentarze w wielu miejscach Wielkiej Brytanii.  W Londynie na mało uczęszczanym cmentarzu w Streatham, uzbrojeni w rękawice, szczotki, grabki, łopatki i środki czyszczące ruszyliśmy do pracy. Kupiliśmy sporo kwiatków, głównie wrzosów. Mieliśmy też dużo biało-czerwonej taśmy do dekoracji krzyży. Ze wzruszeniem zdejmowaliśmy spłowiałe od słońca biało-czerwone taśmy z zeszłego roku, które przetrwały tyle czasu i zastępowaliśmy nowymi, o żywych kolorach. Niektórzy przynieśli farbki i markery, do poprawiania zatartych napisów na płytach. Wynik tej pracy jest imponujący, bo niektóre napisy na grobach były zupełnie niewidoczne. Mieliśmy wrażenie, że w ten sposób przywracamy pamięć naszym Rodakom.

Z kolei w Birmingham zajęliśmy się cmentarzem Handsworth, gdzie spoczywa wielu weteranów walki o niepodległość Rzeczypospolitej. Sprzątanie rozpoczęliśmy modlitwą przy grobie generała brygady Jerzego Sochackiego. Następnie wyposażeni w łopaty, szpachelki, grabie, gąbki, detergenty ruszyliśmy do jednej z sekcji cmentarza, gdzie spoczywa największa liczba naszych rodaków. Przez kilka godzin, pomimo zimna i śniegu (tak, w Birmingham tego dnia padał śnieg), spora grupa ludzi dobrej woli doprowadzała nagrobki do należytego stanu. Podobna akcja w Birmingham, ale na cmentarzu New Oscott miała miejsce tydzień wcześniej. Zainspirowany naszymi wcześniejszymi działaniami, Klub Kreatywnego Juniora  z Birmingham wykonał świetną robotę. Przez kilka godzin dzieci w towarzystwie dorosłych czyściły groby Polaków, którym przyszło spoczywać na obcej ziemi. 


Powyższe akcje są wyrazem obowiązku jaki spoczywa na nas, aby nie tylko zadbać o mogiły tych, którzy z narażeniem życia walczyli o naszą ukochaną Ojczyznę, ale przekazać kolejnym pokoleniom wartości i tradycje, które są naszą powinnością i chlubą.
Nie zapomnijmy o Nich!

Poniżej podajemy listę najważniejszych polskich grobów i cmentarzy w Londynie:

Gunnersbury Cemetery
Gunnersbury Avenue, W4
Metro: Acton Town
To miejsce spoczynku dla ponad 1600 Polaków. Byli tam pochowani gen Józef Haller i gen Tadeusz Bór-Komorowski przed przeniesieniem ich zwłok do Polski.
Leży tam Kazimierz Sabbat (prezydent RP na uchodźstwie).
Znajduje się tam również pomnik katyński odsłonięty w 1976 roku.

Highgate Cemetery

Swain?s Lane, N6 6PJ
Metro: Highgate
Wzgórze Orła Białego: leżą tam między innymi Stanisław Worcell, Ludwik Oborski, Jan Nepomucen Ostrowski, Feliks Nowosielski (powstańcy 1831), Feliks Topolski (rysownik), Herman Lieberman (członek rządu W.Sikorskiego)

Brompton Cemetery
Old Brompton Road, SW5
Metro: Earls Court i West Brompton
Leżą m.in. Felicjan Sławoj-Składkowski (premier rządu RP 1936-39) , Tomasz Arciszewski (przywódca PPS, premier RP)

St Patrick?s Cemetery
Langthorne Road, E11
Metro: Leyton
Leżą m.in.: Henryk Krasiński (kapitan w Powstaniu Listopadowym), ks. Jan Brandys (dziekan generalny Wojsk Polskich w latach 2 wojny światowej)

Hampstead Cemetery
Fortune Green Road, NW6
BR Cricklewood, Thameslink West Hampstead
Kazimierz Fabrycy, Stanisław Lubodziecki, Fryderyk Mally (generałowie WP), Stefania Zahorska (pisarka i publicystka)

Kensal Green Cemetery
Harrow Road, NW10
Metro: Kensal Green
Leżą: Pawel Edmund Strzelecki (podróżnik odkrywca), Edmund Oppman (historyk i archiwista)

North Sheen Cemetery
Lower Richmond Road, SW15
Metro: Richmond
Henryk Krok-Paszkowski, Stanisław Lityński, Witold Mikulicz-Radecki, Roman Szymański (generałowie WP)

Putney Vale Cemetery
Kingston Road, SW15
Adam Ciołkosz (działacz PPS, jeden z przywódców emigracyjnych) i Dr Lidia Ciołkoszowa

South Ealing Cemetery
South Ealing Road
Metro: South Ealing
Władysław Bobiński, Stefan Jacek Dembiński, Augustyn Gruszka, Ludwik de Laveaux, Henryk Tadeusz Piątkowski (generałowie WP)

Streatham Park Cemetery
Rowan Road, SW16
Stacja pociągów: Stretham Common, dalej autobusy
Dr Włodzimierz Leon Dembiński, Mieczysław Zygfryd Słowikowski (generałowie WP), ks. Stanisław Cynar, prałat 2 Korpusu, założyciel polskiej parafii w Balham

Streatham Cemetery
Garrat Lane, SW18
Metro: Tooting Broadway
Jan Kwapiński (działacz PPS, min. przemysłu i handlu w rządach Sikorskiego, Mikołajczyka i Arciszewskiego)

St Mary?s Catholic Cemetery
Harrow Road, NW10
Metro: Kensal Green
Stanisław Gnorowski (uczestnik Powstania Listopadowego, pisarz), Jan Czarnocki (żołnierz Legionów, redaktor Dziennika Polskiego)

Za:

http://www.aniaspoland.com/polski-londyn/, www.niebieskaeskadra.pl

AW, LK