Aktualności

96. urodziny majora Ottona Z. Hulackiego

Dziś kończy 96 lat osoba wyjątkowa. Jest to major Otton Z. Hulacki mieszkający na Isle of Wight w Wielkiej Brytanii. Pan Otton urodził się 2 stycznia 1922 roku we Lwowie. Jego życie obfitowało w tak wiele wydarzeń, że na ich kanwie można by nakręcić film fabularny. Dlatego cenimy sobie każdą chwilę spędzoną z Panem Ottonem, czerpiąc z Jego mądrości i doświadczenia. Cieszy nas każdy Jego uśmiech, serdeczność i dobry humor, których nie odebrały Mu lata spędzone na Syberii. Młodzież garnie się do Niego przy każdej okazji spotkań a jest ich dużo, bo Pan major prowadzi aktywne życie społeczne, jest oddanym polskim patriotą i zaangażowanym działaczem. Cieszy się też wyśmienitą pamięcią!

16 marca 1942 Pan Otton otrzymał przydział do 6 Batalionu Dzieci Lwowskich w Kizył-Rybat. Brał udział w walkach na froncie włoskim w szeregach 4 Pułku Pancernego ?Skorpion? i 2 Korpusu Polskiego gen. Władysława Andersa jako kapral podchorąży (walczył m. in. Monte Cassino, Bolonia, Ankona).

Obecnie jest przewodniczącym Stowarzyszenia Przyjaciół ORP Błyskawica w Cowes, a także prezesem Komitetu Odbudowy Pomnika Powstańców Listopadowych w Portsmouth.

Pan Otton czynnie uczestniczy w działalności Polonii na Wyspach.  Poparł akcję oddawania krwi dla brytyjskich szpitali  #polishblood. Powiedział wtedy, że w swoim życiu przelał litry krwi za Polskę. Teraz też chciałby czynnie dołączyć się do akcji #polishblood, ale dla niego na oddanie krwi jest już „troszkę za późno” (granica wieku w NHS Blood Donation – 65 lat) więc chciałby zachęcić wszystkich młodszych „wątpiących” – krew oddawać należy i trzeba to robić z dumą!

Mieliśmy zaszczyt gościć Pana majora na Londyńskim Marszu ku Czci Żołnierzy Wyklętych, gdzie siedział w pierwszym rzędzie wśród zaproszonych kombatantów. Setki osób obecnych na uroczystości powitały Go gromkim: „Cześć i Chwała Ottonowi!”. To był bardzo wzruszający moment, bo każde takie spotkanie to żywa lekcja historii dla młodzieży.

Pan major otrzymał liczne odznaczenia w uznaniu za swoje bohaterstwo:

– Odznaczenia Polskie:

?Order Odrodzenia Polski, Polonia Restituta
?Złoty Medal Wojska Polskiego
?Złoty Krzyż Polskiej Misji Katolickiej
?Krzyż Monte Casino
?Złoty Medal Opiekuna Pamięci Narodowej
?Krzyż Oficerski
?Srebrny Krzyż Zasług
?Medal Wojska Polskiego
?Krzyż Zesłańców Sybiru
?Medal Pro Patria
?Złoty Medal Za Zasługi
Dla Obronności Kraju

– Odznaczenia Brytyjskie:

?Gwiazda Włoch (ang. Italy Star)
?Medal za Wojnę 1939-1945 (ang. The War Medal
1939-1945)
?Medal Wojskowy (ang. Military Medal, MM)

Panie majorze, życzymy Panu wiele zdrowia i radości z okazji Urodzin i 200 lat!

AW