Aktualności

Strajk załogi kopalni węgla „Piast” w Bieruniu po wprowadzeniu stanu wojennego

36 lat temu, 28 grudnia 1981 roku, zakończył się najdłuższy w powojennym górnictwie strajk, podjęty przez załogę kopalni węgla „Piast” w Bieruniu, po wprowadzeniu stanu wojennego.

Do końca protestu wytrwało ponad tysiąc górników, którzy spędzili dwa tygodnie, od 14 do 28 grudnia, 650 metrów pod ziemią. Odcięto im światło i żywność i straszono ich konsekwencjami za nieposłuszeństwo, z karą śmierci włącznie. Władze rozważały pacyfikację kopalni. Ze względu na podziemny charakter strajku nie był możliwy szturm, jak stało się to w kopalniach Wujek i Manifest Lipcowy, rozważano jednak np. zjazd oddziałów ZOMO pod ziemię lub użycie gazów. Snuto pomysły, żeby za pomocą systemów wentylacyjnych uśpić znajdujących się pod ziemią górników lub sparaliżować gazami bojowymi, by w ten sposób zneutralizować ich opór i podjąć interwencję na dole lub zmusić do wyjazdu.

Tak naprawdę, strajkujący zostali wzięci głodem…

To jest historia tej kopalni – bohaterska i trudna. Przywódców strajku aresztowano i oskarżono, jednak – co było ewenementem w stanie wojennym – zostali uniewinnieni przez sąd. Po zwolnieniu z więzienia zostali ponownie zatrzymani i internowani. Część z nich zmuszono później do emigracji.
„Wyjeżdżajcie już chłopcy od „Piasta”
Pora chłopcy opuścić tę dziurę
Baby płaczą, napiekły wam ciasta
Złota klatka uniesie was w górę
Tylko honor jest wasz solidarni
Bryłą węgla zaś polskie sumienie
Wam już czas. Wyjeżdżajcie z kopalni
Wspólna Polska zepchnięta pod ziemię”
 
muzyka: Jana Krzysztof Kelus
słowa: Jan Michał Zazula
AW