Aktualności

Emil Barchański – jedna z ofiar stanu wojennego

Emil Barchański miałby dziś 53 lata….

Jedną z ofiar stanu wojennego był 17-letni chłopak z Warszawy, uczeń Liceum Reja, Emil Barchański. 10 lutego 1982 roku wraz z kolegami oblali farbą pomnik twórcy sowieckiej bezpieki Feliksa Dzierżyńskiego. Emil wpadł niecały miesiąc później.
Bili go w śledztwie strasznie. „Jak popadło. Każdy chciał uderzyć, kopali, bili po twarzy, żołądek. Ciągłe obelgi, obrażali wszystko, co mogło być dla mnie ważne” – napisał w pamiętniku, który ocalał. Dostał 2 lata w zawieszeniu. Miał zeznawać na kolejnych rozprawach jako świadek. Nie uląkł się. Mówił o biciu, gotów był rozpoznać swoich prześladowców. Nie zdążył…

3 czerwca 1982 roku przepadł. 5 czerwca wyłowiono z Wisły jego ciało. „Spuchnięte, ogromne, pokryte ciemnymi plamami” wspominała jego matka. 

Pokażmy, że Polska ma prawdziwych bohaterów, a dla nas wzorem jest odważny młody patriota, a nie jego oprawcy i ich mocodawcy! Podziwiajmy Go za to, że jak mówi jego matka: „(…) on się nie bał. Pewnego dnia powiedział, że my należymy do pokolenia przestraszonych, natomiast jego jeszcze nie zdołali przestraszyć”.

Pamiętajmy o Emilu Barchańskim i innych ofiarach stanu wojennego! 

Cześć i Chwała Bohaterom!