Aktualności

Sprzątanie Streatham Cemetery w Londynie

 

Cmentarz Streatham w południowej część Londynu nie jest cmentarzem szczególnie popularnym, ani często odwiedzanym. W tym roku postanowiliśmy odwiedzić to miejsce, które jest dosyć zapomniane. Szczególnie, gdy weźmie się pod uwagę jak wzorowo Polonia dba o cmentarze położone w centralnym Londynie. Na cmentarzu Streatham spoczywa wielu polskich żołnierzy, pilotów i innych bohaterów w mogiłach tak zarośniętych i zaniedbanych, że niektórych nazwisk nie da się wręcz odczytać.

W tym szczególnym dniu nie możemy zapomnieć o naszych rodakach, którzy spoczęli z dala od polskiej ziemi. Dlatego też wraz z zaprzyjaźnioną organizacją Paczka dla Bohatera postanowiliśmy spędzić sobotnie popołudnie na cmentarzu Streatham i poświęcić te kilka godzin naszego czasu na porządkowanie polskich mogił.

Spotkaliśmy się o godz. 13 przed bramą cmentarza. Przyszło około 20 osób – członków Patriae Fidelis, Paczki dla Bohatera, naszych przyjaciół i sympatyków. Była też delegacja węgierska, bo jak wiecie – na Bratanków można zawsze liczyć. Uzbrojeni w rękawice, szczotki, grabki, łopatki i środki czyszczące ruszyliśmy do pracy. Kupiliśmy sporo kwiatków – wrzosów i bratków. Mieliśmy też bardzo dużo biało-czerwonej taśmy do dekoracji krzyży. Niektórzy przynieśli farbki, do poprawiania zatartych napisów na płytach.

Pracowaliśmy nieprzerwanie do godz. 17, kiedy zamknięto bramę cmentarza. Tak naprawdę moglibyśmy pracować jeszcze znacznie dłużej, bo setki polskich grobów rozsianych na tym olbrzymim cmentarzu wymaga pracy. Zrobiliśmy bardzo dużo, wyczyściliśmy, wysprzątaliśmy i wymyliśmy olbrzymią ilość  nagrobków. Zapaliliśmy znicze na prawie każdym grobie a na koniec wspólnie odmówiliśmy modlitwę za dusze tych, którzy zmarli tak daleko od swojej Ojczyzny.

„Ojczyzna to ziemia i groby. Narody tracąc pamięć tracą życie”
– Cyprian Kamil Norwid


 

AW