Aktualności

Pożegnanie Stanisława Zięby – ostatniego weterana bitwy pod Monte Cassino z Birmingham

Poniedziałek , 11 września 2017 , był bardzo smutnym dniem dla polskiej społeczności w Birmingham. Tego właśnie dnia przyszło nam pożegnać śp. Pana Stanisława Ziębę, żołnierza, bohatera, patriotę.
Msza Święta pogrzebowa rozpoczęła się o godzinie 11:30 w Polskim Kościele w Birmingham. Tuż przed mszą delegacja oddziału Birmingham Patriae Fidelis udała się do wdowy po Panu Stanisławie złożyć w imieniu organizacji najgłębsze kondolencje. W odpowiedzi usłyszeliśmy , że bardzo żałuje , że tak późno doszło do spotkania i nie zdążyliśmy się dobrze poznać.
Jak można było usłyszeć na kazaniu zmarłego, mimo choroby, do ostatnich dni nie opuszczał dobry humor.


W uroczystości, oprócz rodziny wzięło udział bardzo wielu przedstawicieli lokalnej społeczności , jak i również przedstawiciel Konsulatu RP,  który w imieniu Państwa Polskiego złożył wieniec oddając hołd naszemu Bohaterowi.


Pan Stanisław Zięba przyszedł na świat 1 maja 1919 roku we wsi Wólka Karwicka położonej w obecnym województwie łódzkim. W 1927 roku wraz z całą rodziną wyjechał na Kresy Wschodnie gdzie mieszkał do 1940 roku. W tym właśnie roku, 10 lutego Rosjanie wywieźli go na Syberię, gdzie pracował przy wycince drzew.


Kiedy ogłoszono amnestię dla Polaków, wstąpił do tworzonej na terytorium ZSRR armii pod dowództwem gen. Władysława Andersa. W 1942 roku po opuszczeniu Rosji przemierzył wraz z Armią Iran, Irak, Palestynę, Egipt aż dotarł do południowej Italii. Brał udział w Bitwie o Monte Cassino. Zakończenie wojny zostało Pana Stanisława w Bolonii.
Na angielskiej ziemi Pan Stanisław wylądował w 1946 roku, gdzie rok później po demobilizacji przeszedł do cywila i założył rodzinę.


Trumna przyodziana w Polską Flagę , żołnierski beret i medale zmarłego została wyniesiona z Kościła przy pieśni „Czerwone maki na Monte Cassino” , którą wykonał chór parafialny.
W drodze na cmentarz dane było naszej delegacji poznać Pana Władysława Szkodę, który podobnie jak śp. Pan Stanisław był wywieziony na Syberię.
Po przybyciu na cmentarz złożyliśmy wiązankę w imieniu Patriae Fidelis.


Przyszło nam pożegnać kolejnego wielkiego człowieka, kolejnego naocznego świadka historii, świadka wydarzeń o których my uczymy się w szkole. Nie możemy nigdy zapomnieć o takich ludziach jak Pan Stanisław Zięba, który mimo młodego wieku przemierzył wiele tysięcy kilometrów walcząc na obcej ziemi o naszą Polskę. Jego miłość do ojczyzny powinna być dla nas przykładem, a on sam pozostanie wśród nas dopóki będziemy pielęgnować pamięć o nim i o jemu podobnym.


Spoczywaj w pokoju Bohaterze !
ŁK, MG, PD