Aktualności

Leeds – pokaz rekonstrukcyjny elity polskiej kawalerii XVII wieku – Husarii

 

Winged Hussars Leeds – spektakularny pokaz rekonstrukcyjny elity polskiej kawalerii XVII wieku –  Husarii odbędzie się w  The Royal Armouries Museum w Leeds w dniach:

26, 27, 28 sierpnia 2017, (sobota, niedziela, poniedziałek) o godzinie 12.00 i 15.00 (45 min. pokaz)

Ambasada Rzeczpospolitej Polskiej w Londynie wraz z  The Royal Armouries Museum w Leeds zapraszają na   spektakularny pokaz rekonstrukcyjny elity polskiej kawalerii XVII wieku –  Husarii. Zazdrościli jej obcy monarchowie, podziwiali ją cudzoziemcy. Ta najskuteczniejsza kawaleria świata, przez ponad sto lat nie poniosła poważniejszej porażki, zwyciężając w bitwach między innymi wojska moskiewskie, szwedzkie, tatarskie, tureckie, przynosząc chwałę wielkiej Unii Polsko-Litewskiej.
Na sukces Husarii składały się świetne dowództwo, taktyka, wysokie morale i tężyzna fizyczna kawalerzystów. To jednak, co najbardziej fascynowało, a jednocześnie odstraszało wroga, to majestatyczna zbroja okryta fragmentami skóry lamparta, czy niedźwiedzia, z charakterystycznymi skrzydłami orła przymocowanymi do drewnianych ram i siodła. Husarzy sami siebie określali ?skrzydlatymi aniołami śmierci?, a ich wygląd miał przywodzić na myśl istoty o nadprzyrodzonych siłach. Wygląd Husarzy wciąż fascynuje pięknem, czego prężnie rozwijający się ruch rekonstrukcji historycznych jest najlepszym dowodem.

Jeźdźcy, których będziemy mieli okazję podziwiać podczas pokazu w Leeds, należą do grupy Banner Hussars, która jest najliczniejszą i najbardziej doświadczoną w Polsce grupą rekonstruującą polską Husarię XVII-go wieku. Z siedzibą w Zamku Gniew, największej twierdzy Zakonu Krzyżackiego na Pomorzu, chorągiew ta znajduje się pod kuratelą Pana Mieczysława Struka, marszałka województwa pomorskiego, a dowodzona jest przez porucznika Jarosława Struczyńskiego, kasztelana gniewskiego. Jeźdźcy z grupy Banner Hussars pokażą kunszt husarski, autentyczne stroje, charakterystyczne uzbrojenie.

Głównym organizatorem tej imprezy jest Royal Armouries Museum, które jest Narodowym Muzeum Broni i Uzbrojenia Wielkiej Brytanii. Jest to najstarsze muzeum w Wielkiej Brytanii oraz jedno z najstarszych muzeów na świecie. Zawiera jedną z największych kolekcji broni i uzbrojenia. Od dwudziestu lat arena turniejowa przy Royal Armouries w Leeds jest miejscem rozgrywania prestiżowego turnieju rycerskiego w gonitwach konnych w zbroi z kopią – Easter Tournament. Zawodnicy walczą o indywidualny tytuł – Champion of Jubilee Horn of Queen Elisabeth II oraz o tytuł zwycięzców drużynowych – Sword of Honour. To dziś jedyny turniej joustingowy na świecie, któremu patronuje panująca królowa. W roku 2015 po raz pierwszy w Easter Tournament uczestniczyła drużyna z Polski w składzie: Jan Gradoń i Jarosław Struczyński, zdobywając nagrodę drużynową Sword of Honour. Tytuł Championa zdobył Jarosław Struczyński. W 2016 ci sami polscy rycerze ponownie
sięgnęli po zwycięstwo. Tytuł Championa zdobył Jan Gradoń.

Pokazom Winged Hussars będzie towarzyszyła wystawa fotograficzna ?Husaria chluba oręża polskiego? w Galerii Turniejów Royal Armouries Museum, eksponująca fotografie Andrzeja Wiktora i Marcina Lipińskiego, dokumentujące działania chorągwi husarskiej marszałka województwa pomorskiego oraz promujący polską husarię. Samo muzeum przygotowało wiele innych atrakcji dla widzów i zwiedzających.

Jednocześnie informujemy, że:
27 sierpnia (niedziela) o godz. 9:30 odbędzie się Msza Św. w Kościele pw. MB Częstochowskiej i Św. S. Kostki w Leeds, uświetniona obecnością chorągwi husarii z zamku Gniew, zorganizowana przez Polską Parafię w Leeds i Polish Youth Association Patriae Fidelis.

Swoją obecność potwierdził Konsulat Generalny RP w Manchesterze pan Leszek Rowicki. Honorowym gościem podczas pokazów będzie Jego Ekscelencja Ambasador RP w Londynie Pan Arkady Rzegocki.
Patronat honorowy nad projektem objął Pan Jarosław Sellin, sekretarz stanu w Ministerstwie Kultury i Dziedzictwa Narodowego.
Serdecznie zapraszamy do wzięcia udziału w tym niezwykłym wydarzeniu.
Informacje o biletach:

https://royalarmouries.org/events/calendar/2017-08-26/the-w

Źródło: notatka prasowa