Aktualności

74. rocznica Zbrodni Wołyńskiej – obchody w Warszawie

 

Krótkie podsumowanie obchodów Narodowego Dnia Pamięci Ofiar Ludobójstwa w niedzielę 9 lipca w Warszawie.

74 lata temu, w dniach 11-12 lipca 1943 roku, bandy UPA dokonały skoordynowanego ataku na Polaków w 150 miejscowościach w powiatach włodzimierskim, horochowskim, kowelskim oraz łuckim. Łącznie w latach 1943-1945 na Wołyniu i w Galicji Wschodniej zginęło ok. 100 tys. Polaków, zamordowanych bestialsko przez oddziały UPA i miejscową ludność ukraińską. Ku Ich czci w niedzielę odbywały się pod Grobem Nieznanego Żołnierza w Warszawie uroczyste Ogólnopolskie Obchody Narodowego Dnia Pamięci Ofiar Ludobójstwa.

Podczas swojej ostatniej wizyty w Wielkiej Brytanii ksiądz Tadeusz Isakowicz Zaleski zaprosił mnie do Komitetu Honorowego obchodów. Co było dodatkowym zobowiązaniem, by 11 lipca stawić się w Warszawie przy Pomniku Nieznanego Żołnierza.

Do Warszawy przyjechałem dzień wcześniej. W pierwszej kolejności skierowałem się do Muzeum Powstania Warszawskiego. Muzeum jest wspaniałe. Jak ktoś jeszcze nie był to po prostu trzeba odwiedzić. I warto sobie zaplanować urlop tak, by odwiedzić stolicę w tym właśnie celu. W Muzeum jest też dobrze zaopatrzony sklepik, więc kupiłem parę wpinek i naszywek. Ale najciekawsze były duże plakaty z podretuszowanymi zdjęciami z Powstania. Wybrałem cztery najbardziej efektowne. Powiesimy je w naszej sali w Ośrodku Polskim. Powiem uczciwie, że to co robiło na mnie największe wrażenie, to ciągle mijane tablice. Na domach zwykłych ulic. „Miejsce Pamięci. Tutaj Niemcy zastrzelili 50 Polaków (..) Tutaj 12 (…) A gdzie indziej 100….” Tragiczna jest nasza historia. Ale Naród bez przeszłości nie ma przed sobą przyszłości. I dlatego musimy o tym pamiętać i o tę pamięć dbać.

Potem poszedłem się spotkać z ekipą, która specjalnie przyjechała  z Blackburn. Czyli z Pawłem i z Alanem.

W niedzielę udaliśmy się pod Pomnik Nieznanego Żołnierza, gdzie odbyły się główne uroczystości. Honorowa zmiana warty, Apel Poległych oraz składanie wieńców przez poczty honorowe. Przemówienia wygłosił m. in. Stanisław Srokowski, ks. Isakowicz oraz Robert Winnicki. (Winnicki świetne przemówienie, podpisuję się obiema rękoma).

W trakcie uroczystości spotkaliśmy się z Jurkiem z oddziału londyńskiego Patriae Fidelis.  Na obchody przyjechali Polacy z całego świata. Rozmawialiśmy m. in. z przemiłą panią ze Lwowa. Była też nietypowa sytuacja, bo do Jurka podszedł weteran w mundurze i zaczął krytykować wpinkę, którą ten miał w klapie marynarki. Ze względu na odwrotne barwy (flaga była pionowo). Jurek wytłumaczył się, że wpinkę kupił przed chwilą na stoisku obok. I wzburzony starszy pan od razu tam poszedł. I nakazał sprzedawczyni wycofanie gadżetu. I musiała to zrobić.

Tymczasem Paweł razem z Alanem tradycyjnie nagrywali materiały. Z samej uroczystości oraz do akcji charytatywnej, w której będą zbierane środki dla śmiertelnie chorego na białaczkę Juliana.

Spotkaliśmy także delegację Patriotów RP UK, którzy zjechali się z całej Anglii na Obchody oraz na Zjazd IPP. Zrobiliśmy sobie pamiątkowe zdjęcia i wspólnie oddaliśmy hołd Pomordowanym.

Po zakończeniu uroczystości pod Pomnikiem Nieznanego Żołnierza wszyscy zgromadzeni udali się w pochodzie do Katedry Polowej Wojska Polskiego. Katedra znajduje się przy Placu Krasińskich, gdzie kilka dni wcześniej przemawiał Donald Trump (w telewizji to miejsce wydawało się o wiele większe).

Kazanie wygłosił ks. Antonii Moskal, a mszę św. współkoncelebrowali ks. Tadeusz Isakowicz Zaleski oraz ks. Tadeusz Małkowski. Ks. Antonii Moskal od lat jest zaangażowany w organizowanie obchodów na Podkarpaciu, gdzie OUN-UPA 72 lata temu wymordowali mieszkańców wsi Borownica k. Birczy.

Msza św. w przepięknej katedrze przy dźwiękach olbrzymich organów to niesamowite przeżycie. Potem ja z Jurkiem poszliśmy na obiad. A Paweł z Alanem udali się do studia wRealu24 na wywiad z Marcinem Rolą.

Na koniec jeszcze raz prośba o MODLITWĘ i PAMIĘĆ… nie o zemstę wołają ofiary…
ZAPALCIE 11-go znicz, stańcie na chwilę w zadumie…
Pamięć Ofiarom, chwała Bohaterom!

MS