Aktualności

Trzeci Piknik Rodzinny Patriae Fidelis i Przyjaciele

 

Coroczna impreza „Piknik Rodzinny Patriae Fidelis i Przyjaciele” odbywa się tradycyjnie na terenie Polskiego Ośrodka Katolickiego w Leeds. W tym roku miała miejsce już trzeci raz. Do wydarzenia przygotowywaliśmy się od dłuższego czasu, rezerwując piękną pogodę i znakomite humory. Na piknik w dniu 3 czerwca przyjechały delegacje członków naszego stowarzyszenia z całej Anglii (ekipa z Londynu przyjechała minibusem), obecni byli też fani i przyjaciele z Leeds i okolic wraz z rodzinami. Był nas po prostu tłum, na pewno grubo ponad 100 osób.

Impreza udała się znakomicie, głównie dzięki gościom i ciekawemu programowi. Zaczęliśmy od powitania. Kilka krótkich przemówień: Magda Ions, Prezes Ośrodka, powiedziała wiele ciepłych słów na temat życia polonijnego w Leeds i udanej współpracy z naszym stowarzyszeniem. Ksiądz proboszcz lokalnej parafii Jan Zaręba wspólnie odmówił z nami modlitwę i zaprosił na niedzielną Mszę świętą.  Prezes Marcin Stanisławski powitał nas wszystkich jako gospodarz, podsumował w kilku słowach działania stowarzyszenia i zaprosił na sierpniowy biwak. Potem oddał głos szefowi struktur londyńskich Jurkowi Byczyńskiemu. Nieoceniony Alan, 11-letni syn naszego działacza Pawła, wyrecytował patriotyczny wiersz ku czci Żołnierzy Wyklętych „Upiory i ludzie” autorstwa Lecha Makowieckiego.

Mieliśmy pyszne jedzonko (Bóg zapłać wszystkim, którzy przygotowali te smakołyki) a potem rozpaliliśmy ognisko i rozpoczęło się pieczenie kiełbasek. Była moc atrakcji dla dzieci: zabawy, konkursy, malowanie twarzy, skoki w nadmuchiwanym zamku. Nie zabrakło też konkursów dla starszych.  Można było wykazać się wiedzą historyczną w konkursie, zorganizowanym przez kolegę Jakuba. Nagroda ufundowana była przez Prezesa PF. Rywalizacja była ostra! Wygrał kolega Mikołaj z Londynu, ale trzeba przyznać, że Leeds miało też mocną ekipę! Specjalnie dla Was przytaczamy kilka pytań konkursowych:

  • Jakie były języki urzędowe: I Rzeczypospolitej (Rzeczypospolitej Obojga Narodów)  oraz II Rzeczypospolitej?
  • Mamy wrzesień 1610 roku, okres nazywany Wielką Smutą w Rosji. Polski hetman polny koronny na 2 lata zajmuje Moskwę. Jak się nazywa?
  • W bitwie pod Wiedniem 1683 r. wojska tureckie zostały pokonane i zmuszone do odwrotu, jednak siła armii tureckiej nie została złamana. Udało się to dopiero miesiąc później. Gdzie stoczona tę bitwę?

Można się było też wykazać tężyzną fizyczną przy siłowaniu się na rękę. Panowie ochoczo stanęli do konkursu i na pewno nie mogli narzekać na brak dopingu. A o oprawę muzyczną, naturalnie patriotyczną, zadbał kolega Tomek – DJ „Rzeżucha”.

Nie ukrywamy, że wiele radości sprawiła nam wizyta Pana Antoniego Grudnia, weterana, żołnierza 2 Korpusu gen. Andersa, który walczył we Włoszech, został ranny pod Ankoną. Jego urocza żona Irenka przyznała się nam, że Pan Antoni kilka dni wcześniej obchodził swoje 94. urodziny (urodził się 27 maja 1923). Wyobrażacie sobie reakcję tak licznej grupy patriotów? Kolega Roman zorganizował owację na cześć naszego Bohatera. Śpiewaliśmy na przemian „100 lat” i wykrzykiwaliśmy „Cześć i Chwała Antoniemu” tak, by cała okolica się dowiedziała, że mamy wsród nas takiego honorowego Gościa! Pan Antoni słuchał nas ze zwykłą u siebie skromnością, natomiast Małżonka nie kryła wzruszenia.

Impreza przeciągnęła się do późnych godzin wieczornych, pogoda szczęśliwie nam dopisała i humory oczywiście też. Ogromnie jesteśmy wdzięczni oddziałowi  w Leeds i wszystkim działaczom, którzy zaangażowali się w przygotowanie wydarzenia, które tak znakomicie konsoliduje nasze polonijne środowisko. Takie spotkania pozwalają nam poznać się lepiej, zaprzyjaźnić, poplanować wspólne akcje na przyszłość, by budować silną i zjednoczoną polską emigrację. A dzięki temu, że Piknik był wydarzeniem wielopokoleniowym, możemy dopilnować by starsi przekazali młodszym i tym najmłodszym naszą polską tradycję, wiarę  i kulturę. I naszą dumę narodową, dzięki której wszędzie na świecie czujemy się silni, bo łączy nas miłość do Ojczyzny i wspólne korzenie.

Czołem Wielkiej Polsce!

AW przy współpracy MS