Aktualności

Odszedł 98-letni pilot myśliwski dywizjonów 303 i 308 – kpt. Alex Herbst

Z wielkim smutkiem informujemy, że w wieku 98 lat na wieczną wartę odszedł kapitan Witold Aleksander Herbst (Alex Herbst), jeden z najstarszych pilotów myśliwskich dywizjonów 303 i 308, który latał na legendarnych spitfire’ach. Juz w wieku 10 lat postanowił, że zostanie pilotem. Uczestniczył w 141 misjach bojowych, wykonał trzy loty w osłonie lądowania w Normandii 6 czerwca 1944 roku. Został 3 razy zestrzelony na terytorium wroga i tyle samo razy zdołał uciec i powrócić do Anglii, aby kontynuować walkę!

Po wojnie z powodów politycznych nie mógł wrócić do Polski. Ukończył London School of Economics. Pod koniec lat sześćdziesiątych przeniósł się do Nowego Jorku, później mieszkał z żoną pod Seattle w Stanie Waszyngton w USA. 

Na trwającym obecnie festiwalu filmowym w Cannes miała miejsce wyjątkowa premiera polskiego filmu dokumentalnego, który reżyserował Sławomir Ciok „Spitfire Liberator: The Alex Herbst Story” (Spitfire – historia Alexa Herbsta) o tym  najstarszym z pilotów Dywizjonu 308 i 303. Na potrzeby filmu  Alex Herbst usiadł za sterami Spitfirera i Dreamlinera w wieku 97 lat! Podczas realizacji mówił, że czuje się jak w niebie.

Panie kapitanie, na zawsze zostanie Pan w naszej pamięci!

Cześć i Chwała Bohaterom!

AW