Aktualności

Stanisław Michalkiewicz w Birmingham 18.02.2017

Prawie 100 osób – właśnie tylu gości pojawiło się 18.02.2017 na spotkaniu z Panem Stanisławem Michalkiewiczem, organizowanym przez stowarzyszenie Polish Youth Association Patriae Fidelis . Sala, pomimo niewielkich rozmiarów, zapełniła się w nadkomplecie.

Na wstępnie głos zabrał Marcin, który przywitał wszystkich zgromadzonych w Polskie Centrum Polish Millenium House w Birmingham. Swoją przemowę rozpoczął od krótkiej informacji nt. działalności Patriae Fidelis, by następnie wspomnieć o akcji prowadzonej na rzecz małego chłopca. Kacper, bo tak ma na imię siedmioletni bohater, mieszka ze swoimi rodzinami w położonym niedaleko Coventry i Birmingham, Nuneaton. Chłopiec choruje na białaczkę. Istnieje jednak możliwość pomocy temu młodemu człowiekowi, którego los nie oszczędził już w tak młodym wieku. Potrzebny jest dawca szpiku. W związku z tym prowadzona jest akcja zachęcająca ludzi do rejestrowania się jako dawcy szpiku. Na spotkaniu rozdawane były plakaty i ulotki informujące jak i gdzie można się zapisać. Zachęcamy gorąco do odwiedzenia specjalnie utworzonej z tej okazji strony na Facebooku https://www.facebook.com/HelpKacper/ Warto dodać, że w pomoc zaangażowanych jest wielu ludzi dobrej woli. W tym miejscu dziękujemy koledze Zefirynowi, który przekazał nam zarówno informacje o prowadzonej akcji jak i plakaty wraz z ulotkami, dzięki którym jeszcze więcej osób będzie mogło dowiedzieć się i pomóc Kacprowi.

Po przekazaniu tych jakże istotnych informacji głos zabrał kolega Mateusz, który przedstawił w kilku zdaniach gościa dnia – Pana Stanisław Michalkiewicza. Pan Stanisław, człowiek legenda rozpoczął swoją trwającą ok 90 minut przemowę, w której mogliśmy dostrzec inne spojrzenie na zachodzące w przestrzeni kilkunastu, kilkudziesięciu lat zmiany, mające ogromny wpływ na obecną sytuację zarówno w Europie jak i naszej Ojczyźnie.
Trzeba przyznać, że zarówno wiedza jak i pamięć Naszego Serdecznego Gościa wprawiła w zachwyt zapewne niejedną zgromadzoną na widowni osobę. Pan Michalkiewicz mówił w sposób interesujący i czasami żartobliwy, używając pewnych określeń, które wielu osobom zapadną na długo w pamięci. Postać Naszej Złotej Pani czy Jasia Starszego Busha, tak doskonale znane ludziom na świecie, przybrały inny kontekst.
Pan Michalkiewicz opowiadał o sojuszach, spotkaniach przywódców czołowych państw świata, które mają ogromny wpływ na zmiany zachodzące na naszym globie. Oczywiście nie mogło zabraknąć tematu bezzasadnych roszczeń żydowskich, co chwilę wysuwanych przez Izrael w stronę Polski. Poruszany był temat Brexitu, Ukrainy, Rosji, Niemiec, a także rzecz jasna sytuacji polityczno-społecznej w Polsce, zarówno tej obecnej jak i wcześniejszej.
Po zakończeniu swojej przemowy nastąpił czas na zadawanie pytań. Oczywiście publika nie zawiodła, a Pan Stanisław ze spokojem i z cierpliwością opowiadał na każde z nich.
Co istotne Nasz Gość wyraził zgodę na rejestrację spotkania, w związku z czym kilku uczestników uwieczniło je na kamerach i smartfonach. Zarówno przed jak i po spotkaniu można było zakupić książki autorstwa Naszego Gościa. A propos książek – dzięki przyjazdowi z Sheffield kolegi Tomka możliwy był także zakup wielu innych książek o tematyce historycznej i patriotycznej.

Spotkanie z Panem Stanisławem możemy uznać za wyjątkowo udane. W tym miejscu należą się podziękowania. Szczególnie chcielibyśmy podziękować dyrekcji Polskie Centrum Polish Millenium House z Ewą na czele, Piotrowi za użyczenie po raz kolejny sali oraz nagłośnienie, dzięki czemu mogliśmy przystąpić do zorganizowania spotkania. Dziękujemy obsłudze baru za możliwość pożywienia się i napojenia. Słowa podziękowań należą się również kolegom Marcinowi i Mateuszowi za zorganizowanie przyjazdu jak i opiekę nad Państwem Michalkiewiczami podczas ich pobytu w Birmingham. Serdeczne dzięki składamy Piotrowi za utrzymanie porządku,  Filipowi za koordynację, kolegom Markowi i Piotrowi za towarzystwo i transport dla gościa. Ogromne podziękowania dla kolegi Tomasza za rejestrację spotkania jak i wystawienie stoiska z książkami.

I na koniec – dziękujemy wszystkim, którzy postanowili przybyć w sobotnie popołudnie i zaszczycić nas swoją obecnością. Bez Państwa nie ustanowilibyśmy naszego rekordu frekwencji. Cieszymy się, że spotkania organizowane przez Patriae Fidelis cieszą się coraz większym zainteresowaniem. W imieniu całego Stowarzyszenia zapraszamy Państwa na V Londyński Marsz Żołnierzy Wyklętych, który odbędzie się 5 marca w stolicy Wielkiej Brytanii.

Paweł Bębenek