Aktualności

Rocznica śmierci Romana Dmowskiego

78 lat temu, 2 stycznia 1939 roku, zmarł Roman Dmowski – Architekt Wielkiej Polski, twórca myśli politycznej endecji. Jeden z najwybitniejszych polityków w naszej historii najnowszej.

W niedzielę 8 stycznia w Londynie odbędzie się Msza Św. za Jego duszę. Przyjdźcie jak najliczniej na godzinę 12 do St Andrew Bobola Polish Catholic Church.
Więcej szczegółów w linku do wydarzenia:
https://www.facebook.com/events/1950856041808224/

Wszyscy jesteśmy świadomi jak wybitnym mężem stanu był Roman Dmowski. Ale czy wiecie, że w 1916 roku uzyskał tytuł doktora honoris causa z Uniwersytetu Cambridge? Oraz że języków obcych nauczył się tak znakomicie, że swoje wystąpienia zagranicą przekładał od razu na język angielski i francuski, gdyż nie ufał obcym tłumaczom?
Znakomity przykład dla nas – Polaków na emigracji! Pamiętajmy o naszych celach i obowiązkach. Bo jak powiedział Dmowski: „Jesteśmy różni, pochodzimy z różnych stron Polski, mamy różne zainteresowania, ale łączy nas jeden cel. Cel ten to Ojczyna, dla której chcemy żyć i pracować”.

Uroczystości pogrzebowe, które odbyły się 7 stycznia 1939 roku w Warszawie przerodziły się w jedną z największych manifestacji patriotycznych okresu międzywojennego. Udział w nich wzięło ponad 100 tysięcy osób.

Pokażmy, że kościół będzie pełny, zapraszajmy Wasze rodziny i znajomych!

 

AW