Aktualności

Polska flaga na ratuszu w Exeter

img_8911To już kolejny rok, kiedy w Exeter urządzane są uroczystości ku czci naszych Bohaterów (zwanych przez mieszkańców „Aniołami Stróżami”), by upamiętnić 307 nocny dywizjon myśliwski oraz jego poświęcenie na rzecz obrony mieszkańców Exeter przed kompletnym zniszczeniem miasta w 1942 roku. Kulminacyjnym momentem jest wciągnięcie polskiej flagi na dachu ratusza, dokładnie tak jak 74 lata wcześniej. Ówczesny burmistrz Rowland Glave powiedział: ?Ludzie z tej polskiej eskadry byli naszymi aniołami stróżami przez ponad dwa lata. (?) Będziemy z dumą prezentować tę flagę na naszym ratuszu, przypominając przyszłym pokoleniom co zrobiła dla nas Polska i kogo podarowała nam w tych najczarniejszych godzinach przez jakie przechodził nasz kraj?. Nasi piloci zostali uhonorowani raz jeszcze i tak ma być co roku 15 listopada!

Mieliśmy zaszczyt być obecni na tych wzruszających i patriotycznych uroczystościach. Chcieliśmy Wam zwrócić uwagę na 2 szczególne osoby, które uczestniczyły w uroczystościach w Exeter Guildhall. Po pierwsze: Michael Parrott, brytyjski historyk zamieszkały od dzieciństwa w Exeter, któremu należą się największe podziękowania. To on zainteresował się No. 307 Polish Night Fighter Squadron i zasługami Polaków dla miasta. Dzięki Michaelowi tradycja podnoszenia polskiej flagi odżyła w 2012 roku. Od tej pory taka uroczystość ma miejsce corocznie 15 listopada, dokładnie tak jak wydarzyło się to w 1942 roku, gdy polscy piloci uratowali miasto. Drugą osobą jest Prezes Komitetu Pomnika Lotników Polskich w Northolt Richard Kornicki, syn ppłk. Franciszek Kornickiego, ostatniego żyjącego dowódcy dywizjonów Polskich Sił Powietrznych na Zachodzie (który za 3 tygodnie kończy 100 lat!).
Ogromnie dziękujemy 307 Squadron Project za wspaniałą inicjatywę i wielki wysiłek, by zorganizować uroczystość i znakomitą wystawę poświęconą naszym Bohaterom.

AW