Aktualności

75. Rocznica Zbrodni Katyńskiej i 30. Rocznica odsłonięcia pomnika w Bristolu

75. Rocznica Zbrodni Katyńskiej i 30. Rocznica odsłonięcia pomnika w Bristolu #1W sobotę, 2. maja 2015 r. bristolski oddział Patriae Fidelis uczcił pamięć ofiar Zbrodni Katyńskiej. Rozpoczęliśmy celebracją Mszy Świętej w intencji ofiar w rzymsko-katolickiej katedrze w Bristolu. Wśród uczestników oprócz nas nie zabrakło także i innych organizacji polonijnych.

Mszę Świętą celebrował ks. bp diecezji Clifton. W homilii ksiądz zwrócił uwagę m. in. na skalę tej tragedii i na fakt, że winny zbrodni był reżim totalitarny. Bezpośrednio po Mszy dodatkowe uroczystości odbyły się pod Pomnikiem Katyńskim w Bristolu, który mieści się przy samym kościele katedralnym. Wśród prelegentów znalazł się prezydent miasta Bristol, który zwrócił uwagę m. in. na fakt, że to właśnie język polski w Bristolu jest drugim najpopularniejszym językiem miasta spośród ponad 90
używanych.

Zaraz po przemówieniach uczestnicy uroczystości mogli uczcić pamięć ofiar Zbrodni modlitwą i złożeniem kwiatów. W imieniu Patriae Fidelis biało-czerwone kwiaty złożył pod pomnikiem kolega Michał oraz najmłodsza z obecnych – Gaia.

Po tych uroczystościach zebraliśmy się w zarezerwowanej sali, gdzie mieliśmy zaszczyt przyjąć dwie nowe osoby do naszej organizacji. Była to kolejna okazja do poznania się, ale też do porozmawiania na tematy organizacyjne. Omówiony został również planowany na lipiec Marsz szlakiem Brygady Świętokrzyskiej Narodowych Sił Zbrojnych.

Na spotkanie zaplanowany był też referat nt. Zbrodni Katyńskiej, który wygłosił kolega Sylwester. A oto główne tezy tego referatu:
1. ofiarami tej zbrodni zgodnie z dyrektywą Ławrientija Berii z dn. 5. marca 1940 r. mieli być:
– byli polscy oficerowie, – urzędnicy, – obszarnicy, – fabrykanci, – policjanci, – żandarmi, – osadnicy, – członkowie kontrrewolucyjnych organizacji.
2. bezpośrednim przyczynkiem do samej Zbrodni była prawdopodobnie wspólna konferencja NKWD i Gestapo z lutego 1940 przeprowadzona w Zakopanem.
3. Zbrodnia wpisuje się w szerszą politykę zbrodni przeciwko Narodowi polskiemu prowadzoną przez władze komunistycznej Rosji. Należy bowiem pamiętać o tzw. „operacji polskiej” z lat 1937-1938 r. – tj. likwidację tzw. Marchlewszczyzny i Dzierżyńszczyzny – dwóch polskich obwodów narodowościowych na Białorusi i Ukrainie.
4. ponadto już w Wigilię 1939 roku z radzieckich obozów jenieckich deportowano wszystkich kapelanów Wojska Polskiego i najprawdopodobniej zamordowano.
5. prelegent zauważył jednakże, że choć wina Rosji jest tu bezsporna, trzeba pamiętać jednak, że wśród licznych ofiar komunistycznych zbrodni byli również sami Rosjanie, w tym rosyjska inteligencja.

Sylwester Węgorzewski
Patriae Fidelis Bristol

75. Rocznica Zbrodni Katyńskiej i 30. Rocznica odsłonięcia pomnika w Bristolu #2 75. Rocznica Zbrodni Katyńskiej i 30. Rocznica odsłonięcia pomnika w Bristolu #3 75. Rocznica Zbrodni Katyńskiej i 30. Rocznica odsłonięcia pomnika w Bristolu #4 75. Rocznica Zbrodni Katyńskiej i 30. Rocznica odsłonięcia pomnika w Bristolu #5 75. Rocznica Zbrodni Katyńskiej i 30. Rocznica odsłonięcia pomnika w Bristolu #6 75. Rocznica Zbrodni Katyńskiej i 30. Rocznica odsłonięcia pomnika w Bristolu #7 75. Rocznica Zbrodni Katyńskiej i 30. Rocznica odsłonięcia pomnika w Bristolu #8 75. Rocznica Zbrodni Katyńskiej i 30. Rocznica odsłonięcia pomnika w Bristolu #9 75. Rocznica Zbrodni Katyńskiej i 30. Rocznica odsłonięcia pomnika w Bristolu #10 75. Rocznica Zbrodni Katyńskiej i 30. Rocznica odsłonięcia pomnika w Bristolu #11 75. Rocznica Zbrodni Katyńskiej i 30. Rocznica odsłonięcia pomnika w Bristolu #12 75. Rocznica Zbrodni Katyńskiej i 30. Rocznica odsłonięcia pomnika w Bristolu #13 75. Rocznica Zbrodni Katyńskiej i 30. Rocznica odsłonięcia pomnika w Bristolu #14