Aktualności

Spotkanie Patriae Fidelis w Dublinie

Spotkanie Patriae Fidelis w Dublinie29 listopada odbyło się pierwsze spotkanie Patriae Fidelis w Irlandii. Przedstawiciele stowarzyszenia przylecieli do Dublina prosto z Wielkiej Brytanii.
Dzień rozpoczął się wizytą w polskiej bibliotece, gdzie przy gorącej herbacie mieliśmy okazję poznać się nawzajem, porozmawiać o działalności Patriae Fidelis oraz naszych pomysłach na prowadzenie stowarzyszenia. Wymieniliśmy się również spostrzeżeniami na temat różnic pomiędzy sytuacją Polonii w Wielkiej Brytanii i Irlandii. W Dublinie działa już kilka organizacji, między innymi bardzo aktywny Klub Republikański, którego członkowie byli również obecni na naszym spotkaniu, a którzy z chęcią podzielili się swoimi doświadczeniami.

Następnie udaliśmy się do kościoła św. Audoena, polskiej parafii księży Chrystusowców, gdzie obejrzeliśmy „Dziady” w wykonaniu grupy poetycko-literackiej Arka Jana. Po pięknym przedstawieniu mieliśmy okazję porozmawiać z członkami różnych organizacji polonijnych w Dublinie, między innymi Klubu Historycznego im. Hrabiny Markiewiczowej, wspomnianej już grupy Arka Jana czy Polskiego Ośrodka Społeczno-Kulturalnego.
Z kościoła pojechaliśmy właśnie do POSKu, na wykład poświęcony herbacie – gatunkom, historii, kulturze picia i ciekawostkom związanym z tym napojem. Chyba wszyscy możemy się zgodzić z prelegentką, że rzeczywiście idąc z wizytą najczęściej słyszanym zdaniem jest „napijesz się herbaty?”
Długi dzień zakończyliśmy spacerem oświetlonymi już świątecznie ulicami Dublina, który skończył się w legendarnej dzielnicy Temple Bar, pełnej pubów i barów. Nie obyło się oczywiście bez degustacji tradycyjnego dublińskiego Guinnessa, który jest wizytówką miasta.
W ciągu kilku tygodni odbędzie się kolejne spotkanie w Dublinie, a od nowego roku ruszamy z konkretnymi akcjami. Serdecznie zapraszamy wszystkich do włączenia się w działalność Stowarzyszenia Patriae Fidelis w Irlandii.