Aktualności

Ksiądz Tadeusz Isakowicz-Zaleski w Weston Super Mare

Ksiądz Tadeusz Isakowicz-Zaleski w Weston Super Mare #1Na zaproszenie bristolskiego oddziału Stowarzyszenia Patriae Fidelis w ostatnim dniu października do nadmorskiego Weston Super Mare zawitał ks. Tadeusz Isakowicz-Zaleski, postać znana i szanowana, zarówno jako kapłan, jak i osoba zaciekle walcząca o Polaków na Kresach Wschodnich, o których elita rządząca w naszym kraju zdaje się nie pamiętać. Nie chce o nich niestety również pamiętać opozycja. Ks. Tadeusz stara się ponadto o godne upamiętnienia mordu na Wołyniu i ludobójstwa Ormian, jednak główna sfera jego działalności to opieka nad osobami niepełnosprawnymi.

Po wylądowaniu w Bristolu organizatorzy spotkania pokazali gościowi centrum oraz okolice mostu Clifton Suspension Bridge, z którego rozciąga się najpiękniejszy widok na miasto. Kolejnym punktem podróży było już Weston Super Mare, gdzie zwiedzono centralne części miasteczka.

Tuż po Mszy świętej prowadzonej przez ks. Tomasza Siembab przykościelna sala wypełniła się po brzegi, zainteresowanie było ogromne. Ksiądz Tadeusz Isakowicz-Zaleski po krótkim wprowadzeniu przeszedł do tematu swojego referatu: „Relacje polsko-ukraińskie”. Jak dowodził, nie wyglądają one najlepiej. Mimo ogromnego wsparcia, jakie Ukraina otrzymała od Polski w walce z separatystami na wschodzie kraju, wprowadziła sankcje na eksport niektórych polskich produktów. Ani o krok nie posunął się również temat zwrotu polskich budynków i kościołów we Lwowie i okolicach. Wśród liderów ukraińskich partii politycznych pojawiają się nawet żądania „zwrotu” niektórych przygranicznych polskich terenów.

Po serii pytań od przybyłych na zakończenie spotkania każdy zainteresowany mógł nabyć książki ks. Isakowicza-Zaleskiego i otrzymać osobistą dedykację. Wizyta tak znanej postaci przyciągnęła wiele osób z całej okolicy, nie brakowało również przyjezdnych z Walii. Było to niewątpliwie największe wydarzenie w dotychczasowej historii Polaków w hrabstwie Somerset od niepamiętnych czasów. W kolejnych dniach ks. Tadeusz Isakowicz-Zaleski odwiedził także Leeds i Londyn.

Krystian Ziętek
Patriae Fidelis Bristol

Zdjęcia: Miłosz Pasternak
www.miloszpasternak.com
Ksiądz Tadeusz Isakowicz-Zaleski w Weston Super Mare #2Ksiądz Tadeusz Isakowicz-Zaleski w Weston Super Mare #3Ksiądz Tadeusz Isakowicz-Zaleski w Weston Super Mare #4Ksiądz Tadeusz Isakowicz-Zaleski w Weston Super Mare #5Ksiądz Tadeusz Isakowicz-Zaleski w Weston Super Mare #6Ksiądz Tadeusz Isakowicz-Zaleski w Weston Super Mare #1