Aktualności

Znicz dla ofiar katyńskich w Manchesterze

Znicz dla ofiar katyńskich w Manchesterze #1Obchody katyńskie, Manchester, sobota 12 kwietnia 2014 roku.
Przyszliśmy do kościoła w 74 rocznicę Zbrodni Katyńskiej, by podczas mszy św. przywołać pamięć naszych Rodaków, zamordowanych za wierność Bogu, Ojczyźnie i przysiędze wojskowej. W kościele pw. Miłosierdzia Bożego ksiądz celebrans Ryszard Sadecki, modlił się wraz z nami – wiernymi o życie wieczne dla pomordowanych – zdradzonych o świcie, prosząc aby Bóg otulił w swych ramionach Ich dusze.
Mszę św. otworzył i zamknął przemarsz pocztów sztandarowych. Po mszy członkowie PYA Patriae Fidelis zebrali się przy obrazie Matki Bożej Kozielskiej.

O godz. 13:45 na Cmentarzu Południowym w Manchesterze miało nastąpić rozpoczęcie głównych obchodów Zbrodni Katyńskiej. Członkowie PF przybyli na cmentarz punktualnie. Za nimi podążała liczna grupa polskich kibiców zamieszkałych w okolicach Manchesteru i Liverpoolu. Niewątpliwie dużym zaskoczeniem był fakt, że uroczystość rozpoczęła się wcześniej, niż w oznaczonym czasie. Byliśmy tym niemile zaskoczeni, gdyż przybyliśmy prawie na koniec uroczystości, podczas mowy końcowej pana konsula. Wtedy kibice rozwinęli swoje banery w kolorach polskiej flagi, na której widniały symbole klubowe i nasze godło państwowe. Był to wzruszający i podniosły moment, który podobał się zarówno nam, jak i naszym drogim kombatantom. Banery trzepotały na wietrze jak chorągwie husarskie, przytrzymywane przez młodych patriotów. Potem nastąpił moment składania kwiatów i wieńców pod Pomnikiem Katyńskim przez kombatantów i harcerzy. Kolega Daniel Delbowski także złożył w imieniu PF wieniec z pięknych biało-czerwonych róż i goździków, z którego powiewała wstążka w kolorach narodowych. Kibice postawili własnej produkcji znicze z charakterystycznymi symbolami klubowymi. Na koniec zaśpiewano hymn narodowy, po czym licznie zgromadzeni zaczęli robić zdjęcia przy Pomniku Katyńskim, a kibice okalając go banerem zapalili race ku chwale pomordowanym bohaterom. Po tych uroczystościach zebrani długo jeszcze prowadzili między sobą rozmowy, a pani Ewa Szegidewicz – członek Fundacji Kresy-Syberia – rozdawała repliki guzików znalezionych w Katyniu, jako znak pamięci o tych, którzy tam zginęli bezbronną śmiercią. Bardzo budującym był fakt, że wokół pomnika zgromadziły się trzy pokolenia Polaków, a najliczniejsze było pokolenie młode. To upewniło nas, że pamięć o Katyńskiej Zbrodni dokonanej przez sowieckiego najeźdźcę, nie odejdzie wraz ze starszym pokoleniem. Członkowie PF modlili się o wieczny odpoczynek dla naszych bohaterów zamordowanych przez NKWD. Na koniec zziębnięci i zgłodniali udaliśmy się do pobliskiej pizzerii, której właściciel, obywatel Chorwacji, zaskoczył nas swoją wiedzą o Katyniu. Nasz wspólny posiłek przy stole i ciekawe rozmowy zakończyły obchody katyńskie w Manchesterze w 2014 roku.

Dla nas, patriotów, Bóg jest ucieczką i obroną naszą. Dlatego Boże, proszę przelej w nas żyjących płomień wiecznej pamięci! Nigdy nie zapomnimy o Was Żołnierze Wyklęci! Nie wolno nam zapomnieć!

A Ty, przechodniu, powiedz Ojczyźnie, że walczyli do końca, spełniając swój obowiązek…
Znicz dla ofiar katyńskich w Manchesterze #20 Znicz dla ofiar katyńskich w Manchesterze #19 Znicz dla ofiar katyńskich w Manchesterze #18 Znicz dla ofiar katyńskich w Manchesterze #17 Znicz dla ofiar katyńskich w Manchesterze #16 Znicz dla ofiar katyńskich w Manchesterze #15 Znicz dla ofiar katyńskich w Manchesterze #14 Znicz dla ofiar katyńskich w Manchesterze #13 Znicz dla ofiar katyńskich w Manchesterze #12 Znicz dla ofiar katyńskich w Manchesterze #11 Znicz dla ofiar katyńskich w Manchesterze #10 Znicz dla ofiar katyńskich w Manchesterze #9 Znicz dla ofiar katyńskich w Manchesterze #8 Znicz dla ofiar katyńskich w Manchesterze #7 Znicz dla ofiar katyńskich w Manchesterze #6 Znicz dla ofiar katyńskich w Manchesterze #5 Znicz dla ofiar katyńskich w Manchesterze #4 Znicz dla ofiar katyńskich w Manchesterze #3 Znicz dla ofiar katyńskich w Manchesterze #2 Znicz dla ofiar katyńskich w Manchesterze #1