Aktualności

Polski Weekend w Londynie: „Weekend Młodych Polaków: wyklętych, wolnych, wracających?”

Polski Weekend w Londynie; Weekend Młodych Polaków; wyklętych, wolnych, wracającychTen weekend obfitował w dwa bardzo ważne wydarzenia z perspektywy Młodych Polaków na emigracji.

Po pierwsze 21 studentów i absolwentów z Polish Society na LSE (London School of Economics) wpieranych przez sektor komercyjny wspaniale zorganizowało konferencję poświęcona tematyce ekonomicznej Polski w perspektywie lat do 2025 roku.

Po drugie w ten sam dzień (1 Marca) oraz w niedziele (2 Marca) organizacja młodych Polaków (http://patriaefidelis.pl/) zorganizowała obchody Dnia upamiętniającego Żołnierzy Wyklętych.Na samym początku należy zaznaczyć do jakiego wspaniałego momentu doszło – nastąpiła cywilizowana dyskusja na temat Polski pozbawiona wszechobecnej dominacji mediów i polityków. Wniosła ona nowe światło na poglądy i relacje miedzy pokoleniami w Polsce i na Emigracji.

Prelegenci i uczestnicy panelów dyskusyjnych pochodzili z różnych środowisk z przewaga sektora prywatnego i kręgów akademickich. Jednocześnie sala była wypełniona po brzegi studentami, pracownikami różnorodnych sektorów gospodarki głównie w Wielkiej Brytanii oraz Polski.

Z najciekawszych dla mnie tematów należałoby przedstawić:
1) wystąpienie Ministra Finansów Jacka Rostowskiego
2) dyskusja panelowa z udziałem współwłaścicieli Polskich start-up?ów (Risk. Made in Warsaw oraz Showroom) http://riskmadeinwarsaw.com/ orazhttp://www.shwrm.pl/
3) dyskusja panelowa z udziałem przedstawicieli dużych przedsiębiorstw Polskich (PZU, MASPEX, Bank Zachodni)
4) wystąpienie prezesa BGZ Józefa Wencla
5) przedstawienie inicjatywy Happy Bus (wesoły autobus) wspierająca Polskie Dzieci

Nieodzownym elementem przeplatającym się przez cały dzień był temat Polskiej emigracji.

Wykleci:
Nawolywania ministra Jacka Rostowskiego, jak również prezesa Banku Zachodniego do powrotów uderzyły w centrum zainteresowania publiczności.

Z jednej strony były to słowa oczekiwane przez Emigracje młodych od 10 lat, z drugiej wypowiedziane przez ministra finansów, który boryka się z problemem rozwiązania sprawy emerytur w kontekście właśnie emigracji młodych Polaków oraz perspektyw starzejącego się społeczeństwa w Polsce.

Mimo, że nie wątpię w szczerość tych słów, kontekst w jakich zostały one wypowiedziane spowodowały zmniejszenie ich wagi. Nawolywania do powrotów przez prezesa Banku Zachodniego zostały ochłodzone przez wypowiedzi szefa PZU zapowiadającego zero taryfy ulgowej dla powracających Polaków i perspektywy pracy po nocach w firmie, którą prowadzi.

Zadałem pytanie, dlaczego młodzi Polacy mieliby wracać (biorąc pod uwagę własne doświadczenia z 3-miesiecznego pobytu w Polsce w poprzednim roku), trudności zarówno ze znalezieniem pracy jak i z prowadzeniem własnej działalności. Minister na pytanie bezrobocia odpowiedział wymijająco ale sprzeciwił się twierdzeniu o trudności przynajmniej w zakładaniu firmy.

Mimo ze nie dokładnie udolnie, jeden ze studentów podniósł wydaje się bardzo ważna sprawę a mianowicie tendencje do skupiania się w procesie podejmowania decyzji na analizie wpływu na produkt krajowy brutto. Wg mnie było to bardzo trafne pytanie, które pośrednio podniosłem nawiązując do utrzymującego się niekomfortowo wysokiego poziomu bezrobocia w Polsce (dwukrotnie wyższe niż w UK).

Przenosząc się do marszu w niedziele, maszerujący młodzi Polacy przeprowadzili marsz bez oprawy medialnej, bez przedstawicieli rządu, bez poparcia korporacji. Wykleci świętowali żołnierzy wyklętych, od serca.

Wolni:
Nie sposób było nie zauważyć elementów wolności młodego pokolenia, zarówno w słowie jak i czynie. Miedzy innymi przedstawicieli start-up’ow. Opowieści o ekscytujących elementach ich przygody jak również tych frustrujących. Przejawem wolności z pewnością był komentarz 'Dotacje UE zabiły mój poprzedni projekt’, jak równiez trudnosci z ochrona praw autorskich ’20-procentowa zmiana powoduje brak ochrony produktu na który zostal wydany patent’. Sugerowane sposoby radzenia wg startup’owców to ciągły rozwój i promocje cenowe na najbardziej kopiowane linie produktów. Ta wolnosc ekonomiczna wydaje sie 'undergroundowa’ i calkowicie odmienna od nastawienia wladz brytyskich 'Start-up Britain’. Wolnosc, tym razem finansowa, została podniesiona również podczas wykładu przez prezesa BGZ Józefa Wencla.

Wieczór po konferencji uplynal w luksusowej atmosferze przy bankiecie jednego z londyńskich hoteli. Byla to, mam wrazenie, namiastka tego, jak zycie tych młodych wygladaloby gdyby losy Polski potoczyły się choć trochę bardziej szczęśliwie. Wyjatkowa byla dla mnie harmomnia z jaka wszyscy wpasowali sie w ta atmosfere elegancji i kultury.

Poziom wolności sięgnął jeszcze wyższego poziomu w niedziele w deszczu, gdzieś na uboczu Londynu. Gdy z piersi młodych Polaków płynęła rota i hymn narodowy na cześć Żołnierzy Wyklętych. W twarze uderzały łopoczące na wichrze i zalewane deszczem bialo-czerwone flagi. Czesc i chwala. Bohaterom. Caly marsz byl pelny odwagi i przebigal w spokoju.

Te momenty spajaly w pewien sposób Polske z sytuacja naszych Ukrainskich sasiadów. Moge tylko nadmienic, ze w tym roku dzień Żołnierzy Wyklętych nie odbył się tak jak w poprzednim roku na Trafalgar Square z powodu zorganizowanego tam rosyjskiego 'Dnia Nalesnika’.

Wracajacy?
Tutaj nie sposób wyrokowac. Z jednej strony oczywistym dla mnie jest nieustajaca mysl Polaków o powrocie do Polski, szczególnie z obliczu anty-polskich wypowiedzi przedstawicieli partii politycznych w UK. Jednoczesnie, kazdy uważa się na obczyznie za obywateli pierwszej kategorii i perspektywa, żeby po raz kolejny udowadniać swoją wartość, tym razem przedstawicielom przedsiebiorstw poprzedniej epoki, na pewno ochlodzila wiele serc i chęci powrotu.

Jednoczesnie pytania o możliwości podjęcia pracy naukowej w jednym z Polskim przedsiębiorstwie spotkały odpowiedz: brak. Koleżanka Ministra Rostowskiego, która prowadziła panel zaprasza do uwikłanej w trudności ekonomiczne Francji. Miejmy nadzieje, ze Minister Rostowski przygotuje środowisko bardziej przyjazne do pracy i zżycia. Dach nad głowa, stanowisko pracy i poszanowanie wolności, które to pokolenie po prostu własnymi rękami wywalczyło i już nie odda.

Zwycięzcy:
1) Pełni Polskiego ducha uczestnicy marszu z okazji Dnia Żołnierzy Wyklętych.
2) Młodzież Polish Society, która zorganizowała Forum
3) Prezes Maspex-u Wadowice, jako jedna z niewielu osób bardzo chętnie i szczerze rozmawiał z uczestnikami

A na zakończenie pieśni żołnierzy wyklętych w wydaniu Tadeusza Sułkowskiego

Jerzy Kot

Jerzy Kot jest sympatykiem Polish Youth Association Patriae Fidelis.
Ten artykuł wyraża poglądy autora.