Aktualności

180 rocznica przybycia Powstańców listopadowych do Portsmouth

180 rocznica przybycia Powstańców listopadowych do Portsmouth #1W niedziele 23/02/2014, o godzinie 14:00, pod pomnikiem na Kingston Cemetery w Portsmouth, rozpoczęły sie uroczystości upamiętniające przybycie Powstańców Listopadowych do Portsmouth w lutym 1834 roku. Delegacja naszego oddziału z Southampton wzięła udział w tych uroczystościach, wraz ze szkołą im. gen. bryg. Stanisława Sosabowskiego. Pierwszy raz pojawiliśmy sie na tych dorocznych obchodach rok temu i będziemy pamiętać o nich również w przyszłym roku.

Powstańcy Listopadowi, po przegranym powstaniu, uciekali przed represjami i śmiercią, aż decyzją zaborców, zostali wysłani statkiem do Ameryki. Podczas tej podróży, u wybrzeży Anglii napotkali na sztorm. Nie mogąc dalej kontynuować podróży, nasi rodacy przybili do portu w Portsmouth.

Nie byli chciani przez lokalne władze, jak i te państwowe. Jednak lokalna społeczność wstawiła sie za przybyszami którzy przegrali walkę o wolność swojej ojczyzny i Polacy, którzy również nie chcieli opuszczać wyspy, zostali przyjęci na Angielskiej ziemi. Dostali wsparcie i dofinansowanie ze strony Angielskiego rządu i mogli cieszyć sie wolnością z dala od ojczyzny.

Warto zagłębić sie w historie pierwszych imigrantów z Polski na wyspach, jak i tych którzy przybyli do Anglii w trakcie jak i po II Wojnie Światowej. Pozwoli to nam, nowej fali imigracji, spojrzeć zupełnie z innej perspektywy na nasza obecność w Wielkiej Brytanii i poznać to jak byli przyjmowani Polacy przez różne grupy społeczne na przestrzeni lat.

180 rocznica przybycia Powstańców listopadowych do Portsmouth #2 180 rocznica przybycia Powstańców listopadowych do Portsmouth #3 180 rocznica przybycia Powstańców listopadowych do Portsmouth #4 180 rocznica przybycia Powstańców listopadowych do Portsmouth #5 180 rocznica przybycia Powstańców listopadowych do Portsmouth #6 180 rocznica przybycia Powstańców listopadowych do Portsmouth #7 180 rocznica przybycia Powstańców listopadowych do Portsmouth #8 180 rocznica przybycia Powstańców listopadowych do Portsmouth #9 180 rocznica przybycia Powstańców listopadowych do Portsmouth #10 180 rocznica przybycia Powstańców listopadowych do Portsmouth #11 180 rocznica przybycia Powstańców listopadowych do Portsmouth #12 180 rocznica przybycia Powstańców listopadowych do Portsmouth #13 180 rocznica przybycia Powstańców listopadowych do Portsmouth #14 180 rocznica przybycia Powstańców listopadowych do Portsmouth #1