Aktualności

Relacja z Wieczorku Wspomnień w Southampton 09/02/2014

Relacja z Wieczorku Wspomnień w Southampton 09-02-2014W niedziele 09/02/2014 o godzinie 16:00 w Polskim Klubie w Southampton miał miejsce ?Wieczorek Wspomnień?. Wydarzenie organizowane przez Stowarzyszenie Polskich Kombatantów oraz Stowarzyszenie Młodzieży Polskiej Patriae Fidelis w Southampton przyciągnęło ok 50 osób które z wielkim zainteresowaniem wsłuchiwały sie w relacje i historie członków SPK.

Swoje historie opowiedzieli nam, prezes SPK Southampton, Wiktor Ottembrajt, Pani Krystyna Bodnarczuk oraz Pani Bolesława Oleszczuk. Szanowni goście poruszyli historie związane z Powstaniem Warszawskim oraz drogą jaką przebyły cale Polskie rodziny zesłane przez Rosjan na Sybir do obozów pracy, aby ostatecznie trafić do Wielkiej Brytanii. Można było tez usłyszeć kilka zdań na temat życia powojennego w Angielskich obozach czy późniejszych czasach adaptacji do nowej sytuacji i otoczenia.

Zdecydowana większość przybyłych na wydarzenie ludzi tworzy obecnie tak zwana nowa emigracje, wiec mogliśmy być świadkami swego rodzaju kontynuacji i przekazania swoich przeżyć nowym pokoleniom.

Podczas spotkania można było zakupić książkę Pani Niny Mierzwinskiej-Harper, która również jest członkiem kola SPK w Southampton. Jej historia to niesamowita i porywająca opowieść o młodej dziewczynie, wychowanej w lesie, która swoje najpiękniejsze lata spędziła jako łączniczka oddziałów partyzanckich w lasach Puszczy Solskiej. Książka opisuje cały życiorys naszej bohaterki, który po wojnie wcale nie był mniej ciekawy czy niebezpieczny. Gorąco polecamy książkę, którą można kupić w oddziale Patriae Fidelis Southampton.

Na zakończenie spotkania odbył sie skromny poczęstunek kawą, herbatą i pysznymi domowymi ciastami.

Cale spotkanie było nagrywane przez SUSU TV, studencką telewizje, która podjęła sie z nami współpracy przy tworzeniu większego projektu, mającego na celu uwiecznienie wspomnień i relacji, z okresu II Wojny Światowej.

Warto wspierać Stowarzyszenie Polskich Kombatantów oraz Stowarzyszenie Młodzieży Polskiej Patriae Fidelis. SPK potrzebuje młodego pokolenia, które nie pozwoli zapomnieć o kombatantach, a Patriae Fidelis prowadzi szeroko zakrojoną działalność na rzecz Polskiej emigracji w Wielkiej Brytanii. Wspierając swoich rodaków, tworząc okazje do kultywowania tradycji oraz poznawania i podtrzymywania Polskiej kultury oraz szerząc oddolną aktywność w duchu patriotycznym, z dala od ojczyzny.

?Bo Polska to nasza myśl, gdziekolwiek byśmy sie nie znaleźli?
gen. bryg. Stanisław Sosabowski

Stowarzyszenie Młodzieży Polskiej Patriae Fidelis Southampton