Aktualności

Otwarcie sobotniej szkoły im. gen. Sosabowskiego w Southampton

Otwarcie sobotniej szkoły im. gen. Sosabowskiego w Southampton #1Dzisiaj, 11/01/2014, działacze z oddziału Patriae Fidelis Southampton jako wolontariusze pomagali podczas pierwszego dnia nowo powstałej szkoły sobotniej. Jest to pierwsza Polska szkoła przedmiotów ojczystych im. gen. bryg. Stanisława Sosabowskiego w Anglii.

Nasz oddział podjął sie bliskiej współpracy z owa szkołą gdyż reprezentuje ona wartości bliskie naszym sercom i stawia sobie podobne cele co nasze stowarzyszenie. Wystarczy zajrzeć na stronę szkoły aby znaleźć tam taki oto cytat:

?Polska Szkoła Sobotnia im gen. bryg. Stanisława Sosabowskiego w Southampton oprócz działalności edukacyjnej stawia sobie za cel propagowanie polskiej kultury i tradycji. Do kompletnego rozwoju dzieci wychowywanych na obczyźnie oprócz pozyskania umiejętności językowych potrzebne jest także wytworzenie ich własnej tożsamości.?

Pierwszego dnia szkoły, po krótkim powitaniu przez panią dyrektor, wprowadzeniu flagi i krótkiej modlitwie, dzieci udały sie do klas aby przejść wstępne testy i rozpocząć naukę w nowej szkole.

Bardziej uroczysta ceremonia nadania imienia szkole jest przewidziana na okres letni. Wtedy tez planowany jest piknik promujący polską kulturę, tradycje, zwyczaje oraz historie. Podczas tego wydarzenia przewidzianych będzie wiele atrakcji, miedzy innymi, rekonstrukcja bitwy z okresu II Wojny Światowej.

Szkoła, a co za tym idzie również nasz oddział w Southampton, planuje prowadzić oraz wspierać wiele ciekawych zajęć poza lekcyjnych. Juz teraz współpracuje ze szkółką sztuk walki oraz planowane jest założenie klubu sportowego, na początku z dwoma sekcjami, piłki nożnej oraz tenisa stołowego.

Ciekawostką może być fakt ze tenis stołowy był bardzo popularny wśród młodych Polaków przebywających w obozach na terenie Wielkiej Brytanii, a co za tym idzie, w Southampton przez długi okres czasu działał polski klub tenisa stołowego, do którego tradycji chcielibyśmy nawiązać.

W planach mamy tez współpracę z angielskimi placówkami. Więcej szczegółów na ten temat pojawi sie gdy będziemy bliżej realizacji.

Łukasz Czapiga

Patriae Fidelis Southampton

Strona szkoły:

http://www.szkolasobotnia.co.uk/

Otwarcie sobotniej szkoły im. gen. Sosabowskiego w Southampton #2 Otwarcie sobotniej szkoły im. gen. Sosabowskiego w Southampton #3 Otwarcie sobotniej szkoły im. gen. Sosabowskiego w Southampton #1