Aktualności

Wigilia londyńskiego Patriae Fidelis

Wigilia londyńskiego Patriae Fidelis #17 grudnia spotkaliśmy się w Ognisku Polskim, by w gronie sympatyków i działaczy PF spędzić czas w świątecznej atmosferze. Zgodnie z tradycją podzieliliśmy się opłatkiem składając sobie nawzajem życzenia. Stół uginał się od licznych potrwa przygotowanych przez przybyłych gości. Ten wieczór pozostanie w naszej pamięci jako jeden z najbardziej udanych w mijającym 2013 roku. W trakcie naszej wigilii odbyło się wiele dyskusji. Rozmawialiśmy nie tylko o naszych sukcesach, ale i o wielu planach na 2014 rok – co moglibyśmy poprawić, w czym jeszcze kulejemy, jak dotrzeć do większej ilości ludzi w Anglii, jak rozpalić ogień patriotyzmu w sercach Polaków.Jurek, Prezes Stowarzyszenia, wprowadził nas w temat teorii dotyczących narodzin Chrystusa, kontrowersji związanych z dokładną datą Jego narodzin oraz tradycji wigilijnej, która przetrwała już całe dwa tysiące lat. Dzielenie się opłatkiem zajęło nam sporo czasu, na wigilię przybyło bowiem ponad dwadzieścia osób. Każdy z nas przyniósł przynajmniej jedną wigilijną potrawę, dzięki temu mieliśmy okazję przypomnieć sobie wszystkie smaki świąt: pierogi z kapustą i grzybami, kapustę z grochem, różnego rodzaju kompozycje ryb, a na deser kluski z makiem, ciasta i ciasteczka. Nie zabrakło również pysznego grzanego wina przygotowanego przez Dominika oraz kompotu z suszu. Z restauracji w Ognisku zamawialiśmy dodatkowego grzańca, niestety nie równał się on z tym przygotowanym przez naszego kolegę. Z kulinarnych nowości na wigilijnym stole pojawiło się pyszne sushi z mango oraz wszystkie możliwe pierogi, także na słodko. Czas umilali nam również najmłodsi sympatycy PF, 1-miesięczny Olaf i 2,5-letni Eryk, którzy szczególnie wyczekiwali momentu kiedy dorośli przestaną dyskutować i razem z nimi zaśpiewają. I choć być może nie każdy z nas może poszczycić się talentem wokalnym, z zapałem odśpiewaliśmy polskie kolędy. Ponieważ w naszym gronie byli również goście z Węgier i Szwecji – wieczór zakończył się śpiewaniem kolęd także w języku angielskim. Szczególne podziękowania należą się każdemu, kto poświęcił swój czas w przygotowanie tego wyjątkowo pięknego wieczoru. Mamy nadzieję, że z każdym rokiem coraz większe grono sympatyków PF będzie wspólnie dzielić się opłatkiem. Dziękujemy również Ognisku Polskiemu za udostępnienie nam wspaniałej sali ze zbiorem polskich dzieł sztuki, w której mogliśmy się spotkać.  Szczególnie cieszyć mogła wystawa poświęcona Janowi Karskiemu, który jako jeden z pierwszych informował Aliantów o zbrodniach niemieckich. Miło jest łączyć przyjemne z pożytecznym, kontakty towarzyskie ze wspólnym działaniem dla zjednoczenia Polonii. Oby rok 2014 dał nam jeszcze więcej wytrwałości i energii!

Szczególnie cieszy nas fakt, że pod koniec tego roku uzbieraliśmy ?2382 na wsparcie dla kombatantów na Kresach. To tylko kolejny symbol tego, że jak Polacy chcą coś zrobić wspólnie, to im się może udać. Obyśmy za rok zebrali jeszcze więcej!

Wesołych Świąt Bożego Narodzenia!
Katarzyna Anna


Wigilia londyńskiego Patriae Fidelis #2 Wigilia londyńskiego Patriae Fidelis #3 Wigilia londyńskiego Patriae Fidelis #4 Wigilia londyńskiego Patriae Fidelis #5 Wigilia londyńskiego Patriae Fidelis #6 Wigilia londyńskiego Patriae Fidelis #7 Wigilia londyńskiego Patriae Fidelis #8 Wigilia londyńskiego Patriae Fidelis #9 Wigilia londyńskiego Patriae Fidelis #10 Wigilia londyńskiego Patriae Fidelis #11