Aktualności

Relacja z Obchodów w Coventry Poświęconych Dywizjonowi 308

Relacja z Obchodów w Coventry Poświęconych Dywizjonowi 308 #1W niedzielę 4 listopada członkowie stowarzyszenia Patriae Fidelis wzięli udział w corocznych obchodach poświęconych pamięci polskich lotników z Dywizjonu 308 poległych na brytyjskiej ziemi i niebie w czasie II wojny światowej. Gorąco pragniemy w tym miejscu podziękować pani Annie Jelec, koordynatorowi Polish Community w Coventry, za wysłanie nam zaproszenia. Ceremonia miała miejsce w na cmentarzu parafii Św. Jana Chrzciciela (St. John the Baptist) w Baginton niedaleko Coventry. Pogoda od samego rana nie była przychylna organizatorom. Jak przystało na listopadowy dzień, było szaro, pochmurno, deszczowo i zimno. Na szczęście do czasu rozpoczęcia przynajmniej przestało padać. Udało nam się stawić w liczbie 7 osób, co zważywszy na duże nagromadzenie różnych wydarzeń w ostatnim czasie oraz perspektywę nadchodzącego Marszu Niepodległości, należy uznać za wynik bardzo przyzwoity. W obchodach wzięły udział liczne organizacje weteranów wojennych (zarówno polskie, jak i brytyjskie), członkowie Polskiej Społeczności w Coventry oraz rodziny tych, którzy odeszli na zawsze. Uroczystości rozpoczęły się od wspólnego przemarszu pocztów sztandarowych oraz pozostałych zgromadzonych z niewielkiego budynku Royal British Legion Club na przykościelny cmentarz, gdzie pochowani są lotnicy. Tam rozpoczęło się nabożeństwo, które poprowadził ks. Romuald Szczodrowski z Polskiej Parafii w Coventry. Po wstępnej modlitwie uczestnicy odśpiewali pieśń ?Serdeczna matko, opiekunko ludzi?, po czym kierujący przebiegiem obchodów pan J. Ramsey wygłosił oficjalną mowę. Następnie na grobach poległych zostały złożone wieńce. Na zakończenie tej części zgromadzeni odśpiewali ?Boże, coś Polskę? i powoli zaczęli się przemieszczać z powrotem w kierunku Royal British Legion Club, gdzie czekała na każdego kawa lub herbata. My pozostaliśmy na cmentarzu chwilę dłużej, by na spokojnie przyjrzeć się miejscu ostatniego spoczynku naszych bohaterów oraz treściom wyrytym na nagrobkowych płytach ku pamięci potomnych. Przypomnijmy zatem ich imiona i nazwiska: kpt. pil. Witalis Nikonow, por. pil. Ryszard Koczor, por. pil. Jerzy Wolski, plut. pil. Mieczysław Parafiński, st. szer. mech. Franciszek Krzemiński, szer. mech. Edward Cebula, szer. mech. Józef Jurkowski, kpr. kier. Paweł Gawlik oraz plut. kier. Albin Leśniak. Dzięki tej dodatkowej chwili spędzonej na miejscu ceremonii udało nam się nawiązać przyjemną i pożyteczną pogawędkę z dowódcą 121 Dywizjonu Szkoleniowego z Nuneaton, który opowiedział nam więcej szczegółów na temat okoliczności śmierci niektórych pilotów z Dywizjonu 308, historie miejsc i ludzi związanych z RAF w okolicach Coventry, a także wtajemniczył nas w plany zorganizowania przez swoją jednostkę obchodów rocznicy Bitwy o Anglię w przyszłym roku na cmentarzu w Nuneaton. Zostaliśmy na nie gorąco zaproszeni, co nas bardzo cieszy, zwłaszcza że znajduje się tam blisko 30 grobów polskich lotników.

Następnie dołączyliśmy do reszty uczestników w Royal British Legion Club, gdzie mogliśmy swobodnie porozmawiać z wieloma osobami. W szczególności utkwiła nam w pamięci pani Krystyna Bryniarska, której historią można by obdzielić dziesiątki osób. Pochodząca z Czortkowa na Kresach Wschodnich (dziś obwód tarnopolski w granicach Ukrainy) przebyła krętą i wyboistą drogę, która stała się udziałem niejednego mieszkańca tamtych ziem. Najpierw wywózka w głąb Rosji Radzieckiej, 2,5 roku spędzonego tam w niezwykle trudnych warunkach, wreszcie wyjście z ZSRR wraz z Armią Andersa i poprzez Persję, Palestynę, północną Afrykę i Włochy dotarcie do wybrzeży Wielkiej Brytanii. Niezwykłego kolorytu dodawały wspomnienia pani Krystyny dotyczące legendarnego już dziś niedźwiadka Wojtka, którego psikusy nie ominęły także i jej (?pewnego razu wypił mi całą butelkę wody kolońskiej, ale przecież nic mu nie można było za to zrobić?). W lutym 1962 roku posiadająca już wieloletnie doświadczenie w harcerstwie pani Bryniarska otrzymała zadanie utworzenia hufca harcerek w rejonie środkowej Anglii. W harcerstwie działała nieprzerwanie przez pół wieku. Gdyby nie naglący naszą rozmówczynię czas, moglibyśmy słuchać jej opowieści bez końca, ale i tak jesteśmy niezmiernie wdzięczni za to, czym zdążyła się z nami podzielić. W takich właśnie okolicznościach ani się obejrzeliśmy jak sala klubu zaczęła pustoszeć, co było jasnym sygnałem, że i na nas przyszedł już czas. Dziękujemy jeszcze raz za zaproszenie na obchody i możliwość miłego i konstruktywnego spędzenia czasu po ich oficjalnej części. Do zobaczenia za rok!

Marcin Majchrowski
Relacja z Obchodów w Coventry Poświęconych Dywizjonowi 308 #2 Relacja z Obchodów w Coventry Poświęconych Dywizjonowi 308 #3 Relacja z Obchodów w Coventry Poświęconych Dywizjonowi 308 #4 Relacja z Obchodów w Coventry Poświęconych Dywizjonowi 308 #5 Relacja z Obchodów w Coventry Poświęconych Dywizjonowi 308 #6 Relacja z Obchodów w Coventry Poświęconych Dywizjonowi 308 #7 Relacja z Obchodów w Coventry Poświęconych Dywizjonowi 308 #8 Relacja z Obchodów w Coventry Poświęconych Dywizjonowi 308 #9 Relacja z Obchodów w Coventry Poświęconych Dywizjonowi 308 #10 Relacja z Obchodów w Coventry Poświęconych Dywizjonowi 308 #11 Relacja z Obchodów w Coventry Poświęconych Dywizjonowi 308 #12 Relacja z Obchodów w Coventry Poświęconych Dywizjonowi 308 #13 Relacja z Obchodów w Coventry Poświęconych Dywizjonowi 308 #14 Relacja z Obchodów w Coventry Poświęconych Dywizjonowi 308 #15 Relacja z Obchodów w Coventry Poświęconych Dywizjonowi 308 #16 Relacja z Obchodów w Coventry Poświęconych Dywizjonowi 308 #17 Relacja z Obchodów w Coventry Poświęconych Dywizjonowi 308 #18 Relacja z Obchodów w Coventry Poświęconych Dywizjonowi 308 #19 Relacja z Obchodów w Coventry Poświęconych Dywizjonowi 308 #20 Relacja z Obchodów w Coventry Poświęconych Dywizjonowi 308 #21 Relacja z Obchodów w Coventry Poświęconych Dywizjonowi 308 #22 Relacja z Obchodów w Coventry Poświęconych Dywizjonowi 308 #23 Relacja z Obchodów w Coventry Poświęconych Dywizjonowi 308 #24 Relacja z Obchodów w Coventry Poświęconych Dywizjonowi 308 #25 Relacja z Obchodów w Coventry Poświęconych Dywizjonowi 308 #1