Aktualności

Zapalamy znicze bohaterom i… nie tylko – Baginton i Coventry

Zapalamy znicze bohaterom i... nie tylko - Baginton i Coventry #1Z okazji posiadania odrobiny wolnego czasu w sobotę 5 października br. skromna delegacja Patriae Fidelis postanowiła odwiedzić groby polskich lotników Dywizjonu 308 znajdujące się przy kościele parafialnym Św. Jana Chrzciciela w Baginton nieopodal Coventry.
Wyruszyliśmy z samego rana i około godziny 9 byliśmy na miejscu. Po wstępnym uporzZapalamy znicze bohaterom i... nie tylko - Baginton i Coventry #2ądkowaniu nagrobków zapaliliśmy uprzednio przygotowane znicze ? po jednym dla każdego lotnika. W centralnym miejscu zapłonął znicz z naszą reprezentacyjną wlepką ?Amor Patriae suprema lex?, zaś oskrzydliły go świeczki uzbrojone w święte obrazki. Miło było słyszeć słowa przechodzącego starszego Anglika, który spojrzawszy na odświeżone i przystrojone przez nas mogiły lotników stwierdził krótko: ?Polacy zawsze dbają o swoje groby?. Tak się składało, że ów energiczny (mimo swych 83 lat!) pan zmierzał akurat w kierunku, w którym i my planowaliśmy się udać, tj. do Muzeum Lotnictwa położonego niemal idealnie na granicy administracyjnej Baginton i Coventry, na obrzeżach lotniska Coventry. W związku z tym zaproponował, że pokaże nam drogę i odprowadzi tyle ile się da, racząc nas przy okazji własnymi wojennymi historiami, w których dominowały ryk samolotów, huk zrzucanych bomb i łzy po stracie przyjaciela.

Ani się obejrzeliśmy, a stanęliśmy u wrót muzeum. Dzieli się ono na część wewnętrzną i zewnętrzną. Pierwsza z nich to muzeum sensu stricto z masą eksponatów dotyczących historii lotnictwa cywilnego oraz wojskowego ze szczególnym naciskiem na lokalną historię, czego wyrazem choćby odrębne pomieszczenie poświęcone pochodzącemu z Coventry twórcy silnika turboodrzutowego Sir Frankowi Whittle. Na zewnątrz natomiast można nacieszyć się widokiem maszyn lotniczych służących niegdyś wojskom królewskim bądź sojuszniczym. Wśród eksponatów znajduje się m.in. model szkoleniowego samolotu Iskra wyprodukowanego przez PZL Mielec. Atrakcją samą w sobie jest możliwość wejścia do kokpitu bombowca Avro Vulcan XL360.

Zapalamy znicze bohaterom i... nie tylko - Baginton i Coventry #3Końcowym akcentem tego wspólnie spędzonego dnia była wizyta w Alan Higgs Centre w Coventry, gdzie wsparliśmy dopingiem siatkarską drużynę Polonii Londyn broniącą w tym sezonie tytułu mistrza Anglii. Rywalem był miejscowy zespół Coventry & Warwick Riga. Pomimo że na wejście we właściwy rytm meczowy poloniści potrzebowali całego seta, w dalszej części gry nie pozostawili rywalom żadnych wątpliwości, kto w tym starciu może być górą. Trzeci set stanowił pełen popis biało-czerwonych i był demonstracją sił połączoną z absolutną dominacją nad słabnącym kondycyjnie rywalem. Mecz zakończył się zwycięstwem Polonii 3:1. Tydzień wcześniej nasi zawodnicy uzyskali identyczny rezultat w meczu otwarcia przeciwko London Lynx, zatem droga do obrony mistrzowskiego tytułu stoi przed nimi otwarta.

Podsumowując, sobotni wypad uznaliśmy za bardzo udany. Pogoda była łaskawa oszczędziwszy nam deszczu, co było dość istotne, biorąc pod uwagę, że znaczną część dnia spędziliśmy na świeżym powietrzu. Gorąco zachęcamy w tym miejscu do wspierania polskich inicjatyw sportowych, takich jak choćby właśnie wspomniana Polonia oraz inne, lokalne drużyny.

Zapalamy znicze bohaterom i... nie tylko - Baginton i Coventry #4Nakłaniamy do interesowania się historią, której ślady możemy spotkać w Wielkiej Brytanii niemal na każdym kroku, a muzeów o charakterze wojskowo-historycznym jest tu całe mnóstwo. Wystarczy się tylko rozejrzeć po swojej okolicy. Wreszcie apelujemy ? pamiętajcie o bohaterach, których w obecnych czasach mamy znaczny deficyt! Każdy przecież może raz na jakiś czas zapalić znicz na pobliskim grobie. W sobotę wybralismy się do Baginton nieco spontanicznie i bez szczególnej okazji, jednak już w niedzielę 3 listopada odbędą się w tym samym miejscu organizowane przez polską parafię w Coventry doroczne obchody na cześć poległych polskich lotników, na które już teraz gorąco wszystkich zapraszamy. Dokładną godzinę rozpoczęcia podamy, gdy tylko otrzymamy taką informację od organizatorów. Do zobaczenia wkrótce!

Marcin Majchrowski
Zapalamy znicze bohaterom i... nie tylko - Baginton i Coventry #5Zapalamy znicze bohaterom i... nie tylko - Baginton i Coventry #1 Zapalamy znicze bohaterom i... nie tylko - Baginton i Coventry #2