Aktualności

Patriae Fidelis w obronie imienia Armii Krajowej

Patriae Fidelis w obronie imienia Armii KrajowejStowarzyszenie Patriae Fidelis wyraża kategoryczny sprzeciw wobec decyzji BBC w sprawie wykupienia licencji i emitowania serialu ?Nasze Matki Nasi Ojcowie? na kanale BBC TWO (1). Wraz z Redutą Dobrego Imienia Towarzystwa Patriotycznego ? Fundacji Jana Pietrzaka, rozpoczniemy wspólne działania w celu nie dopuszczenia do emisji wspomnianego serialu w Wielkiej Brytanii. Nasze stowarzyszenie wyśle stosowne listy do odpowiednich organów publicznych, wystosuje petycję do BBC oraz zoorganizuje manifestację przed siedzibą BBC w Londynie. Zostanie również wysłany list (2) do Przewodniczącego Rady Telewizji ZDF w Niemczech w ramach akcji protestacyjnej Towarzystwa Patriotycznego.Niemiecki serial ?Unsere Mütter, unsere Väter? w reżyserii Philippa Kadelbacha, który ma zostać emitowany w Wielkiej Brytanii pod tytułem ?Generation War? ukazuje historię II wojny światowej przez pryzmat fałszywych informacji. Relatywizuje on zbrodnie dokonane przez naród niemiecki na m.in. narodzie Polskim i Żydach. Zniesławia nie tylko żołnierzy Armii Krajowej walczących o niepodległość Polski, ukazując ich jako okrutnych antysemitów, ale pośrednio cały naród polski, będący od 1 września 1939 ofiarą ludobójczej polityki państwa niemieckiego, rządzonego przez NSDAP zrzeszającej u szczytów swojej ?świetności? 8 milionów członków.

Zarówno większość historyków niemieckich jak i polskich jest zgodna co do faktu występowania historycznych zakłamań w serialu ?Unsere Mütter, unsere Väter?.

Profesor Klaus Ziemer (niemiecki historyk), były dyrektor Niemieckiego Instytutu Historycznego w Warszawie przyznał, że serial pomimo zalety ukazania różnorodności postaw Niemców podczas II WŚ, znacząco zakłamuje historię Polskiej Armii Krajowej (3).

Natomiast prof. Bogdan Musiał (niemiecki historyk) uważa, że ?…Polacy pokazani są w sposób jednoznaczny ? jako urodzeni antysemici. Ten film jest wynikiem niemieckiej polityki historycznej.?(4)

Profesor Szewach Weiss powiedział, że ?…Niemcy szukają wspólników do winy. I toczy się to już długie lata. To, co noszą na sobie jako naród, to jest taka hańba, taki ciężar, że kompletnie nie dają sobie z tym duchowo rady. I nie daje sobie z tym rady już kolejne pokolenie. To urodzone już po wojnie??ten film powtarza pewne schematy znane już wcześniej z podobnych prób współdzielenia się winą.? oraz że ?…Szczególnie źle prezentowana jest w filmie Armia Krajowa. W 2. odcinku pokazanym wczoraj polski oficer podchodzi do człowieka, wącha go i rozpoznaje Żyda po zapachu. W 3., pokazywanym dziś, jest 5-6 scen z AK. W większości z nich żołnierze AK chwalą wymordowanie bądź potopienie Żydów.?(5)

Profesor Zdzisław Krasnodębski: ?…To element świadomej polityki historycznej i świadectwo przemiany pamięci…?  (6)

Oczekujemy odpowiedzi w której zostaniemy zapewnieni, że serial nie zostanie wyemitowany, a tym samym nie dojdzie do szkalowania Armii Krajowej i narodu polskiego.

Kay Lancucki

Źródła:
(1) http://www.bbc.co.uk/news/entertainment-arts-23756039
(2) http://reduta-dobrego-imienia.pl/?page_id=213
(3) http://wiadomosci.wp.pl/kat,1356,title,Niemieccy-historycy-uznaja-zarzuty-Polakow-wobec-filmu-ZDF-za-sluszne,wid,15754920,wiadomosc.html?ticaid=1112db
(4) http://wpolityce.pl/artykuly/57243-prof-bogdan-musial-antypolskie-falszerstwa-zrobienie-z-zolnierzy-armii-krajowej-zapieklych-antysemitow-utrwala-stereotyp-lansowany-od-20-30-lat
(5) http://www.se.pl//wydarzenia/opinie/prof-szewach-weiss-niemcy-szukaja-wspolnikow_331007.html
(6) http://wpolityce.pl/wydarzenia/49656-nasz-wywiad-prof-krasnodebski-o-niemieckim-filmie-z-ak-w-tle-to-element-swiadomej-polityki-historycznej-i-swiadectwo-przemiany-pamieci