Aktualności

Londyn pamięta o Powstaniu Warszawskim

Londyn pamięta o Powstaniu Warszawskim #11 sierpnia – jeden z najbardziej słonecznych, gorących dni tego jakże niezwykłego londyńskiego lata. Pogoda cieszy i pobudza do życia. Lecz istnieje również inny powód do radości. Jesteśmy Polakami i cieszymy sie niepodległą Polską. 1 sierpnia to bowiem jedna z najważniejszych rocznic w historii Polski. Właśnie tego dnia 69 lat temu wybuchło Powstanie Warszawskie. I chociaż  zakończyło się przegraną Polaków i krawą ofiarą wielu młodych oraz dzieci to dzisiejszą Polską cieszymy się także dzięki tym przegranym. Bohaterskie postawy budują etos polskiego narodu i pokazują, że cnoty takie jak honor ważniejsze są niż samo życie.Wiele smutnych opinii krąży na temat sensowności Powstania Warszawskiego. Być może to powstanie nie powinno wybuchać, choć brak takiego powstania mógłby przynieść inne – być może – jeszcze bardziej bolesne dla Warszawy konsekwencje. Być może daliśmy się oszukać Sowietom. Być może nie było szans. Ale nie wolno nam krytykować powstańców, nie wolno nam krytykować Warszawy ? ona oddawała życie po to, byśmy my dziś mogli o sobie z dumą mówić ?Wolni Polacy?. Nie wolno nam wreszcie zapomnieć o żadnym zrywie, który hartował naszego ducha i wykreował to, kim dziś jesteśmy. Polska to wynik walk, poświęceń i ofiar. Dziedziczymy ją wraz z ogromnym długiem wdzięcznosci dla tych, którzy za nią walczyli i ginęli.

I właśnie między innymi dlatego, w to późne słoneczne popołudnie Patriae Fidelis gromadzi sie spontanicznie w South Ealing, żeby pamiętać – nie osądzać. Oraz, żeby wyrazić swój szacunek wobec tych, którzy tworzyli Polskę na drodze swojego, często tragicznego życia. W pobliżu stacji South Ealing znaduje się cmentarz, a na nim wiele polskich grobów. I nie jest to zwykły cmentarz. Spoczywają tutaj nie tylko polscy wojskowi  – z każdych skrzydeł Polskich Sił Zbrojnych okresu II Wojny Światowej ? lecz również nauczyciele, dziennikarze, pisarze oraz inni przedstawiciele inteligencji polskiej. W ten ważny dzień chcemy więc pamiętać szczególnie o tych, którzy uczestniczyli w walce niepodległościowej i tutaj zakończyli swoją ziemską drogę.

Przyszliśmy tutaj, by posprzątać groby naszych rodaków – te mniej i bardziej, zapomniane. Jesteśmy uzbrojeni, nie jak tamci w broń, ale w szczotki, zmiotki, środki czyszczące i kubełki na wodę. To nasz osobisty i skromny akt pamięci. Pomimo gorącej pogody przyszło nas ponad dwudziestu i zabieramy sie żwawo do pracy. W naszej grupie są mali chłopcy, młodzież i dorośli a każdy – bez względu na wiek – z dużą dozą zapału. Oczyszczamy groby i odkrywamy litery, odczytujemy imiona. Odswieżamy nie tylko marmurowe groby, ale i wspomnienia. Wiele grobów jest bardzo zaniedbanych, zapomnianych. – nie ma nawet zniczy. A tu przecież  spoczywają nasi wielcy, między innymi – Stanisław Jachnik z Brygady Spadochronowej, który w kampanii wrześniowej wraz z Gen. Sosabowskim bronił Warszawy, następnie uciekł przez Węgry do Francji i wziął udział w licznych bojach, m.in. w Operacji Market Garden. Nie dożył Wolnej Polski, zmarł w 1970. Sprzątamy grób Jana Bielatowicza, narodowca, redaktora „Głosu Narodu” i „Prosto z Mostu”, żołnierza Samodzielnej Brygady Strzelców Karpackich, a następnie 3 DSK, który brał udział w kampanii włoskiej – zdobył w niej m.in. Krzyż Walecznych pod Monte Cassino. Nie dożył Wolnej Polski, zmarł w 1965. Kolejna osoba to Henryk Piątkowski, który był m.in. szefem sztabu 3 Dywizji Strzelców Karpackich, a później dowodził m.in. 5 Wileńską Brygadą Piechoty. Po wojnie był członkiem Polskiego Towarzystwa Naukowego na Obczyźnie – w czerwonej Polsce odebrano mu obywatelstwo polskie dekretem z 1946.. Równiez on nie dożył Wolnej Polski umierając w 1969 r. w Walii.

Z każdym metrem napotykamy nowe groby i odkrywamy ich historie. Wiele z nich było nietkniętych przez lata, jeśli nie przez dziesięciolecia. Sprzątamy  kolejne groby Polaków, z których każdy miał jakiś wkład w naszą Ojczyznę i jej dzisiejszy kształt.

Dzisiaj nie sposób było już skończyć wszystkiego – zamykają cmentarz, ale na pewno nie jest to nasz ostatni czyn, nasza ostatnia tu wizyta. South Ealing Cemetery to zaledwie jeden z kilku cmentarzy polskich na terenie Wysp i zdecydowanie mniej znany od Gunnesbery Cemetery. Nadal znajduje się na nim wiele polskich zapomnianych grobów. Musimy tu wrócić i musimy pójść w te miejsca, w których jeszcze nas nie było.

Na koniec stajemy wokół grobów na środku cmentarza. Minutą ciszy upamiętniamy Polaków, którzy w Powstaniu Warszawskim walczyli. Poźnej uroczyście odśpiewujemy hymn polski i zapalamy znicze. Nie możemy zapominać o żadnym Powstańcu i o żadnym innym polskim grobie, który został okryty krzewami, brudem i piaskiem. Naród będzie tylko tak wielki, jak wielka będzie jego historia. I jeśli my będziemy o niej potrafili pamiętać.

Chwała bohaterom!

PS. Tego samego dnia wzięliśmy też udział w obchodach Powstania Warszawskiego zorganizowanych przez kibiców Legii Warszawa. Kibice przygotowali obchody z transparentami z kotwicami oraz napisem GLORIA VICTIS, który pokazali pod pomnikiem katyńskim na Gunnersbury o 16 czasu angielskiego, czyli w Godzinę „W” czasu polskiego. Posprzątali także groby warszawiaków i legionistów, my tradycyjnie zajęliśmy się AKowcami, NSZowcami, a szczególnie do błysku zadbaliśmy o grób byłego prezesa Stronnictwa Narodowego – Tadeusza Bieleckiego. Kibice następnie wywiesili liczne transparenty, np. „WARSAW UPRISING 1944 – NO SURRENDER” na moście nad jezdnią oraz „WE WANTED TO BE FREE AND OWE THIS FREEDOM TO NOBODY”, czyli cytat „Chcieliśmy być wolni i wolność sobie zawdzięczać” Jana Stanisława Jankowskiego. Szacunek dla wszystkich innych grup, które tego w Wielkiej Brytanii uczciły pamięć naszych rodaków. Za rok niech będzie nas jeszcze więcej!

Basia & Jurek & Przemek
Londyn pamięta o Powstaniu Warszawskim #2 Londyn pamięta o Powstaniu Warszawskim #3 Londyn pamięta o Powstaniu Warszawskim #4 Londyn pamięta o Powstaniu Warszawskim #5 Londyn pamięta o Powstaniu Warszawskim #6 Londyn pamięta o Powstaniu Warszawskim #7 Londyn pamięta o Powstaniu Warszawskim #8 Londyn pamięta o Powstaniu Warszawskim #9 Londyn pamięta o Powstaniu Warszawskim #10 Londyn pamięta o Powstaniu Warszawskim #11 Londyn pamięta o Powstaniu Warszawskim #12 Londyn pamięta o Powstaniu Warszawskim #13 Londyn pamięta o Powstaniu Warszawskim #14 Londyn pamięta o Powstaniu Warszawskim #15 Londyn pamięta o Powstaniu Warszawskim #16 Londyn pamięta o Powstaniu Warszawskim #17 Londyn pamięta o Powstaniu Warszawskim #18 Londyn pamięta o Powstaniu Warszawskim #19 Londyn pamięta o Powstaniu Warszawskim #20 Londyn pamięta o Powstaniu Warszawskim #21 Londyn pamięta o Powstaniu Warszawskim #22 Londyn pamięta o Powstaniu Warszawskim #23 Londyn pamięta o Powstaniu Warszawskim #24 Londyn pamięta o Powstaniu Warszawskim #25 Londyn pamięta o Powstaniu Warszawskim #1