Aktualności

Kulki z farbą, ryngrafy i las, czyli zawody ku czci Żołnierzy Niezłomnych

Kulki z farbą, ryngrafy i las, czyli zawody ku czci Żołnierzy Niezłomnych #1Dnia 2 marca oddział Patriae Fidelis Manchester wraz z grupą sympatyków postanowił aktywnie spędzić czas, celebrując Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych. Uznaliśmy, że nie ma nic lepszego, niż ruch na świeżym powietrzu połączony z odrobiną współzawodnictwa. W ten sposób powstał pomysł zorganizowania zawodów paintballowych pod szyldem Patriae Fidelis.

Dzięki sprzyjającej pogodzie i odpowiednio wcześnie rozpoczętej kampanii promującej to wydarzenie, udało nam się zgromadzić kilkunastoosobową grupę szukającą namiastki wrażeń bitewnych. Pojawiło się także kilka nowych twarzy, co nas bardzo cieszy, gdyż jasno pokazuje, że nasza działalność w okolicach Manchesteru zmierza w dobrym kierunku. Zaangażowania i woli walki tego dnia nie brakowało nikomu, o czym świadczyć mogą liczne siniaki, z którymi wielu z nas ukończyło zawody.

Pole paintballowe w Blackrod pozwoliło nam dość wiernie odwzorować kilka scenariuszy walk partyzanckich, które prowadzili Żołnierze Wyklęci. Jedną z bitew rozegranych przez naszych członków była Bitwa w Lesie Stockim, która odbyła się 24 maja 1945 roku pomiędzy dwustuosobowym oddziałem AK pod dowództwem majora Mariana Bernaciaka  ps. ?Orlik? a żołnierzami NKWD, UB i MO (ok. 680 żołnierzy). Duży udział w tej zwycięskiej bitwie miał oddział pod komendą ppor. Czesława Szlendaka, ps. ?Maks?. Poniżej znajdują się 3 mapy opracowane przez kolegę Przemysława, który przy ich użyciu wiernie odwzorował przebieg tamtej bitwy.

Mapa 1 - ofensywa komunistów, atak na Zgrupowanie ?Maksa? oraz kontrnatarcie na flankę komunistów, by odciążyć ?Maksa?.
Mapa 1 – ofensywa komunistów, atak na Zgrupowanie ?Maksa? oraz kontrnatarcie na flankę komunistów, by odciążyć ?Maksa?.
Mapa 2 - rozbicie tyraliery złożonej z wozów bojowych i atak grupy ?Orlika? na dowództwo komunistów; drugie zgrupowanie komunistów wciąż atakuje główne pozycje Skrobowiaków.
Mapa 2 – rozbicie tyraliery złożonej z wozów bojowych i atak grupy ?Orlika? na dowództwo komunistów; drugie zgrupowanie komunistów wciąż atakuje główne pozycje Skrobowiaków.
Mapa 3 - po rozbiciu sztabu komunistów następuje dezorganizacyjnej i odwrót ich sił na całej linii.
Mapa 3 – po rozbiciu sztabu komunistów następuje dezorganizacyjnej i odwrót ich sił na całej linii.

Możemy zatem bez cienia wątpliwości stwierdzić, że sobotnie spotkanie miało oprócz czysto rozrywkowych, również walory edukacyjne. Naszym założeniem było uczcić pamięć naszych bohaterskich przodków, Żołnierzy Wyklętych, w nieco odmienny sposób niż zazwyczaj. Jak miało się okazać, pomysł ten był strzałem w przysłowiową dziesiątkę. Oby jak najwięcej podobnych przedsięwzięć !

Patryk Konaszczuk

Kulki z farbą, ryngrafy i las, czyli zawody ku czci Żołnierzy Niezłomnych #5 Kulki z farbą, ryngrafy i las, czyli zawody ku czci Żołnierzy Niezłomnych #6 Kulki z farbą, ryngrafy i las, czyli zawody ku czci Żołnierzy Niezłomnych #7 Kulki z farbą, ryngrafy i las, czyli zawody ku czci Żołnierzy Niezłomnych #8 Kulki z farbą, ryngrafy i las, czyli zawody ku czci Żołnierzy Niezłomnych #9 Kulki z farbą, ryngrafy i las, czyli zawody ku czci Żołnierzy Niezłomnych #10 Kulki z farbą, ryngrafy i las, czyli zawody ku czci Żołnierzy Niezłomnych #11 Kulki z farbą, ryngrafy i las, czyli zawody ku czci Żołnierzy Niezłomnych #12 Kulki z farbą, ryngrafy i las, czyli zawody ku czci Żołnierzy Niezłomnych #13 Kulki z farbą, ryngrafy i las, czyli zawody ku czci Żołnierzy Niezłomnych #14 Kulki z farbą, ryngrafy i las, czyli zawody ku czci Żołnierzy Niezłomnych #15 Kulki z farbą, ryngrafy i las, czyli zawody ku czci Żołnierzy Niezłomnych #16 Kulki z farbą, ryngrafy i las, czyli zawody ku czci Żołnierzy Niezłomnych #17 Kulki z farbą, ryngrafy i las, czyli zawody ku czci Żołnierzy Niezłomnych #18 Kulki z farbą, ryngrafy i las, czyli zawody ku czci Żołnierzy Niezłomnych #19 Kulki z farbą, ryngrafy i las, czyli zawody ku czci Żołnierzy Niezłomnych #20 Kulki z farbą, ryngrafy i las, czyli zawody ku czci Żołnierzy Niezłomnych #21 Kulki z farbą, ryngrafy i las, czyli zawody ku czci Żołnierzy Niezłomnych #22 Kulki z farbą, ryngrafy i las, czyli zawody ku czci Żołnierzy Niezłomnych #23 Kulki z farbą, ryngrafy i las, czyli zawody ku czci Żołnierzy Niezłomnych #24 Kulki z farbą, ryngrafy i las, czyli zawody ku czci Żołnierzy Niezłomnych #25 Kulki z farbą, ryngrafy i las, czyli zawody ku czci Żołnierzy Niezłomnych #26 Kulki z farbą, ryngrafy i las, czyli zawody ku czci Żołnierzy Niezłomnych #27 Kulki z farbą, ryngrafy i las, czyli zawody ku czci Żołnierzy Niezłomnych #28 Kulki z farbą, ryngrafy i las, czyli zawody ku czci Żołnierzy Niezłomnych #29 Kulki z farbą, ryngrafy i las, czyli zawody ku czci Żołnierzy Niezłomnych #30 Kulki z farbą, ryngrafy i las, czyli zawody ku czci Żołnierzy Niezłomnych #31 Kulki z farbą, ryngrafy i las, czyli zawody ku czci Żołnierzy Niezłomnych #32 Kulki z farbą, ryngrafy i las, czyli zawody ku czci Żołnierzy Niezłomnych #33 Kulki z farbą, ryngrafy i las, czyli zawody ku czci Żołnierzy Niezłomnych #34 Kulki z farbą, ryngrafy i las, czyli zawody ku czci Żołnierzy Niezłomnych #35 Kulki z farbą, ryngrafy i las, czyli zawody ku czci Żołnierzy Niezłomnych #36 Kulki z farbą, ryngrafy i las, czyli zawody ku czci Żołnierzy Niezłomnych #37 Kulki z farbą, ryngrafy i las, czyli zawody ku czci Żołnierzy Niezłomnych #1