Aktualności

Relacja z projekcji filmu „Niepodlegli” w Manchesterze

Relacja z projekcji filmu Niepodlegli w Manchesterze #1Inspiracja do założenia oddziału Patriae Fidelis w mieście Manchester wypłynęła z filmu „Inka”, którego obejrzenie w grudniu ubiegłego roku natchnęło czworo młodych ludzi do podjęcia takiego kroku.Fundamentem spotkania była projekcja filmu ?Niepodlegli?, a co za tym idzie, naświetlenie prawdy o manipulacji w polskich mediach. Otwartej rozmowie o szerokim zakresie tematów akompaniowały, między innymi, tańcząca w kuflach Moravka i rześki zapach kawy.

Mówiono o licznych wydarzeniach dotyczących historii Polski, gdyż historia lubi się powtarzać, o inwigilacji, chociażby w formie przymusowych paszportów biometrycznych  narzuconych przez polski Rząd, o woli dominacji, fałszywie nazywanej 'nawoływaniem do tolerancji’, która w krajach takich jak Anglia już dziś jest niczym innym, jak tykającą bombą zegarową, w końcu o poczuciu bezradności, objawiającej się w przykrej obojętności większości Polaków.

Wśród obecnych byli emigranci, którzy mimo sporej odległości wzięli udział w warszawskim Marszu Niepodległości, 11.11.2012, odpowiadając na oburzające wydarzenia z roku poprzedniego. Pielęgnacja polskich tradycji i wywieranie wpływu na dalszy los ojczyzny są również w mocy emigrantów nie mogących pozwolić sobie na tak wymagające przedsięwzięcia. Niedawno pod siedzibą BBC Manchester stanęła manifestacja w obronie telewizji Trwam, a już 15 marca między Blackburn a Ladywell odbędzie się całonocna Ekstremalna Droga Krzyżowa.

Głównym wnioskiem spotkania ogłoszona została potrzeba pracy u podstaw. Polsce, sponiewieranej przez historię i cierpiącej na deficyt silnych przywódców, potrzebne są silne fundamenty.  Wybierając się na coroczne spotkanie do Laxton Hall łatwo uzyskać przekonanie, że w Wielkiej Brytanii istnieje wiele polskich szkół sobotnich bądź niedzielnych, które wspomagają wychowanie dzieci w duchu ojczystym. Poznając polską historię i równieśników dziecko ma szanse zrozumieć, że jego pochodzenie jest powodem do dumy. Najważniejsze jednak, aby w domu pociecha słyszała czystą mowę ojczystą od rodziców. Patriae Fidelis ma w planach dodatkowo wspomóc opiekunów, skupiając część swoich starań na tymże polu.

Owo niedzielne popołudnie miało również charakter zapoznawczy, w związku z czym raz jeszcze potwierdziła się słuszność przysłowia o przewadze dwóch głów nad jedną. Dzięki mieszance wiedzy, doświadczenia oraz kreatywności powstało wiele fascynujących pomyslów. Część z nich wpisano na listę priorytetów i już wkrótce będziemy o nich informować.

 Kolejne spotkanie odbędzie się 17 lutego. Zainteresowanych prosimy o kontakt. Krąg jest otwarty.

Witold Paciorek
patriaefidelis@hotmail.com

Relacja z projekcji filmu Niepodlegli w Manchesterze #2 Relacja z projekcji filmu Niepodlegli w Manchesterze #4 Relacja z projekcji filmu Niepodlegli w Manchesterze #5 Relacja z projekcji filmu Niepodlegli w Manchesterze #1