Aktualności

Stanisław Michalkiewicz – relacja z trzech wykładów w Anglii

Stanisław Michalkiewicz - relacja z trzech wykładów w Anglii #1W dniach 18-20 stycznia Patriae Fidelis miało zaszczyt podejmować wyjątkowego gościa, który odpowiedział na nasze zaproszenie i zdecydował się przybyć na Wyspy Brytyjskie z cyklem wykładów. Stanisław Michalkiewicz, bo o nim mowa, jest postacią, która w szeroko pojętych kręgach konserwatywnych nie wymaga specjalnego przedstawiania. Gwoli formalności wspomnijmy tylko, że nasz gość, z wykształcenia prawnik oraz dziennikarz, to znany publicysta, felietonista, eseista, autor licznych książek o tematyce społeczno-politycznej i wreszcie działacz polityczny.Współtwórca (1987) oraz były prezes (1997-1999) Unii Polityki Realnej. Jego publikacje dostępne są na łamach licznych pism, gazet i portali internetowych, żeby wspomnieć choćby ?Najwyższy Czas?, ?Gazetę Polską?, ?Nasz Dziennik? czy też ?Nowy Ekran?. Jego felietony dostępne są również w Programie I Polskiego Radia, Radiu Maryja czy też Telewizji Trwam. W maju 1982 roku został internowany na Białołęce, gdzie zaprzyjaźnił się z Januszem Korwin-Mikkem.

            Pan Michalkiewicz przygotował dla nas trzy wykłady o różnej tematyce, po jednym na każde miasto goszczące publicystę. Rozpoczęliśmy 18 stycznia w Wolverhampton od wysłuchania przemowy na temat ?Polska wobec kryzysu?. Dzień później w Bristolu zgromadzeni mieli okazję dowiedzieć się czym jest, jak się objawia i komu służy ?Antypolonizm?. Wreszcie w niedzielę 20 stycznia doszło do wieńczącego całą wizytę redaktora w Anglii spotkania ze słuchaczami w Londynie, gdzie przedmiotem rozważań była ?Teoria spisku?. Jak się okazało w każdym przypadku ?przydziałowe? półtorej godziny było czasem absolutnie niewystarczającym w obliczu wiedzy i erudycji naszego gościa. Pan Michalkiewicz wykazał się ponadto również poczuciem humoru, wielokrotnie doprowadzając zgromadzonych do śmiechu czynionymi przez siebie aluzjami i dygresjami. Po każdym wykładzie przewidziany został czas na zwyczajowe liczne pytania z sali. Na zakończenie każdy z uczestników spotkania mógł osobiście wymienić kilka uwag z redaktorem, nabyć którąś z wybranych pozycji książkowych Pana Michalkiewicza, bądź też otrzymać cenny autograf na tej posiadanej już przez siebie.

            Nasz gość okazał się osobą bardzo otwartą i skorą do wymiany poglądów, również prywatnie, co mogą potwierdzić nasi członkowie oraz sympatycy, którzy mieli przyjemność porozmawiać z redaktorem nieco dłużej, po spotkaniach, w nieco mniej oficjalnej atmosferze. Frekwencja na prelekcjach dopisała, także w Wolverhampton, mimo pewnych problemów ze znalezieniem lokalizacji, po tym jak zostaliśmy wystawieni do wiatru przez pewną lokalną polską instytucję, mającą w swych założeniach pomagać rodakom. W tym miejscu podziękowania dla kolegi Patryka za sprawne i szybkie znalezienie lokalu zastępczego, czyli uniwersytetu, który nie toleruje cenzury. Jak się niestety okazuje, spora część wyżej wymienionych placówek poprzez ?działalność na rzecz polskości? rozumie jedynie organizowanie zakrapianych potańcówek przy schabowym i bigosie. Na całe szczęście są jednak nadal miejsca, których właścicieli oraz administratorów nie przerażają organizowane wydarzenia stanowiące nieco wyższe wyzwanie intelektualne i to nawet, gdy w planach jest zaproszenie osoby znanej z posiadania własnych, wyraźnych i często stojących w opozycji do głównego nurtu poglądów. Dzięki temu w pozostałych dwóch miastach wszystko odbyło się bez większych problemów natury organizacyjnej. To właśnie pluralizm poglądów, debaty ludzi o odmiennych spojrzeniach, konstruktywne pytania i wątpliwości ? pozwalają wyprowadzić nam, młodym Polakom, swój własny punkt widzenia, znaleźć złoty środek i szukać recepty na zbudowanie silnej Polski i Polonii. Jeszcze raz pragniemy gorąco podziękować panu Michalkiewiczowi za odwiedzenie nas w Wielkiej Brytanii oraz wszystkim tym, którzy zdecydowali się przybyć na przygotowane przez nas spotkania, mimo bardzo niesprzyjającej w tych dniach pogody. Do zobaczenia następnym razem!
Marcin Majchrowski

Stanisław Michalkiewicz - relacja z trzech wykładów w Anglii #2Od redakcji
Z okazji 150 rocznicy Powstania Styczniowego przed każdym ze spotkań przypomnieliśmy zgromadzonym o tym ważnym wydarzeniu z dziejów naszego narodu, m.in poprzez przeczytanie roty powstańczej przysięgi. Pan Michalkiewicz w swoich prelekcjach i również podczas dyskusji podał kilka ciekawych, dotąd nie wyjaśnionych do końca faktów związanych z tym powstaniem.

Dołączając do podziekowań kolegi Marcina zawartych w powyższym artykule, które wyraził w imieniu Patriae Fidelis, pragniemy serdecznie podziękować pani Ninie za pomoc w zorganizowaniu noclegu dla naszego gościa oraz księżom i radzie parafialnej polskiego kościoła na Putney, którzy nie ugięli się pod presją niektórych znanych w środowisku polonijnym osób i udostępnili nam salę na spotkanie, jak również księżom i radzie parafialnej polskiej parafii w Bristolu. Dziękujemy również naszym działaczom, którzy pomagali przy organizacji spotkania w zakresie reklamy i logistyki. W szczególności dziękujemy Adamowi za transport, Andrzejowi i Kayowi za sprawy porządkowe, Patrykowi i Kristinie z Wolverhampton oraz Tomkowi i Monice z Bristolu za gościnę i organizację spotkań, Arturowi za pomoc w transporcie i zakwaterowaniu, Weronice, a także wszystkim darczyńcom którzy wsparli organizację dobrowolnymi datkami oraz KRL i wszystkim innym osobom, które zapewniły medialne wsparcie, m.in poprzez nagrywanie spotkań.

Czołem Wielkiej Polsce!