Aktualności

Patriae Fidelis sprząta polskie groby w Bristolu

Patriae Fidelis sprząta polskie groby w BristoluW tegorocznej akcji sprzątania grobów na cmentarzy Arnos Vale wzięło udział około 40 osób. Efektem ich pracy były wyczyszczone nagrobki Polaków o których już dawno nikt nie pamiętał oraz kilkadziesiąt worków śmieci.

Akcja porządkowania nagrobków Polaków mieszkających niegdyś w Bristolu została zorganizowana już po raz czwarty przez Przemysława Jewczuka.?Zdarza się, że osoby które już nie mogą przyjść posprzątać grobów swoich żon czy mężówproszą nas o pomoc. Widać z tego, że nasza akcja jest potrzebna nie tylko aby zachować pamięć o tych Polakach, którzy żyli tutaj przed nami ale także i by pomóc wszystkim potrzebującym? – zakończył swoją wypowiedź pan Przemysław Jewczuk.

?To co tu robimy przypomina odkrywanie cmentarzy zapomnianych miast. Nie wiadomo co leży pod warstwą trawy i ziemi. Kiedy podchodzisz bliżej to nie jesteś pewien czy ten krzak rośnie na czyimś grobie czy też przypadkowo wyrasta na jakimś niewielkim wzgórku? – swoje wrażenia ze sprzątania grobów relacjonuje Jacek z Bedminster.

Na terenie Arnos Vale pojawili się także przedstawiciele organizacji Patriae Fidelis, która propaguje wśród Polaków wiedzę o naszym kraju. ?Ta akcja jest jedną jaką w tej chwili realizujemy. Nasi członkowie sprzątają także polskie groby w Nothigham i Birmingham. Organizujemy wyjazd do Polski aby wziąć udział w Marszu Niepodległości? – opowiadał z przejęciem pan Tomasz Magiera – jeden z członków organizacji z Bristolu.”

za: informacje24.co.uk

Od nas:
Efektem akcji było przywrócenie wszystkich (znalezionych) polskich nagrobków do przyzwoitego stanu. W szczególności dużo zdrowia i wysiłku włożył kolega Marcin, który jest naszym wielkim zwolennikiem. Zadbał on specjalnie o to, aby wszystkie 7 grobów polskich żołnierzy powróciły do dobrego stanu.

1. Józef USTINOWICZ zm. 1972 – weteran 3 wojen
2. Bolesław KONDAREWICZ zm. 1975 – plutonowy 1 Dywizji Pancernej Gen.Maczka
3. Stanisław WAWSZKIEWICZ zm. 1975 – żołnierz II Korpusu Gen. Andersa
4. Wacław SOBIESZCZAŃSKI zm. 1976 – plutonowy 5 Kresowej Dywizji Piechoty II Korpusu Gen. Andersa
5. Stanisław RYCZKO zm.1965 – starszy sierżant broni pancernej
6. Feliks RYMARZ zm. 1967 – żołnierz spod Monte Cassino i Tobruku
7. Michał PYZIK zm. 1969 – starszy wachmistrz żandarmerii

Dziękujemy wszystkim za uczestnictwo i liczymy na Wasze liczne przybycie na następnym sprzątaniu.

„Jeśli zapomnę o nich – ty, Boże na niebie, zapomnij o mnie”