Aktualności

68 Rocznica katastrofy bombowca na Long Ashton w Bristolu

68 Rocznica katastrofy bombowca na Long Ashton w Bristolu #121 listopada 1944 roku bombowiec Halifax LL 126 z siedmioma osobami na pokładzie wyruszył ze swej macierzystej jednostki RAFu w Blyton, w hrabstwie Lincolnshire na kolejną misję nad terytorium Niemiec.Ok godziny 19:30 samolot przeleciał tuż nad budynkami by ostatecznie próbowac awaryjnego lądowania na terenie niezamieszkałym. Niestety po chwili mieszkańcom miejscowości Long Ashton w pobliżu Bristolu dał się słyszec odgłos eksplozji. Gdy na miejsce dotarli pierwsi świadkowie katastrofy próbując ratowac pilotów płomienie wydobywające się z wraku samolotu okazały się barierą nie do przebycia. Mimo iż ostatecznie udało się wydobyc ciało jednego z nich z kokpitu, żadna z osób będących na pokładzie nie przeżyła katastrofy.

Świadkowie wydarzenia twierdzili zgodnie, że tylko dzięki umiejętnościom I poświęceniu polskich pilotów obyło się bez ofiar wśród cywilów. Polacy bowiem widząc nieuchronnośc zbliżającej się tragedii zachowali zimną krew starając się posadzic maszynę poza miastem z daleka od domów, szkół i sklepów.

Załoga została pochowana na cmentarzu wojskowym w Newark on Trent, a ku ich pamięci wmurowano pamiątkowe tablice w ogrodzie pamięci na cmentarzu Long Ashton Parish Council.

W dniu dzisiejszym przypada 68 rocznica tej tragedii, w wyniku której śmierc poniosło siedmiu polskich pilotów: J Kisielewicz, JT Malkowski, W Rucinski, JS Radonski, F. Kruszczak, S Jurka oraz S Jaquszcak. Mimo typowo angielskiej, deszczowej pogody w dniu wczorajszym przedstawiciele naszego bristolskiego koła uprzątneli teren wokół tablic przygotowując go na nadejście zimy. Dodatkowo wyczyszczono również same tablice jak i donicę z biało-czerwonymi różami.

Krystian Ziętek
68 Rocznica katastrofy bombowca na Long Ashton w Bristolu #2 68 Rocznica katastrofy bombowca na Long Ashton w Bristolu #3 68 Rocznica katastrofy bombowca na Long Ashton w Bristolu #4 68 Rocznica katastrofy bombowca na Long Ashton w Bristolu #5 68 Rocznica katastrofy bombowca na Long Ashton w Bristolu #6 68 Rocznica katastrofy bombowca na Long Ashton w Bristolu #7 68 Rocznica katastrofy bombowca na Long Ashton w Bristolu #8 68 Rocznica katastrofy bombowca na Long Ashton w Bristolu #1