Aktualności

Jak założyć oddział Patriae Fidelis?

Jak założyć oddział Patriae FidelisW przeciągu roku działalności Stowarzyszenia ?Patriae Fidelis? powstały trzy oddziały w Wielkiej BrytaniiLondyn, Bristol, Manchester, a także jeden w Hiszpanii; Pampeluna. Jesteśmy stowarzyszeniem narodowym i patriotycznym, odwołujemy się do wielu tradycji endeckich, przede wszystkim idei pracy u podstaw, ale nie trzymamy żadnej dogmatywnej linii. Liczy się dla nas Polska i jej dobre imię, działamy ponad podziałami, stąd nie jest dla nas ważna religia kandydata na członka, a jedynie jego poszanowanie tradycji rzymskokatolickiej, która stanowi jeden z najwazniejszych fundamentów naszego narodu . Nie mamy też niezmiennych poglądów na gospodarkę, uważamy, że to co dobre dla Polski jest do uzgodnienia w gronie eksperckim. Nie godzimy się oczywiście na wyprzedawanie za bezcen polskiego majątku. Jednym z ważnych celów, które stawiamy sobie na emigracji, to zarobienie pieniędzy, które moglibyśmy w przyszłości spożytkować na wsparcie naszej Ojczyzny i rodaków.

Zajmujemy się przygotowywaniem młodej Polonii i wychowywaniem jej, by mierzyła wysoko, aspirując do bycia polskimi elitami, czy to na emigracji, czy to po powrocie do Polski. Z tego powodu organizujemy liczne wykłady, spotkania z historykami i kombatantami, pożyczamy sobie nawzajem książki. Aby nowopowstały oddział funkcjonował sprawnie, ważne jest by jego działacze brali udział w życiu polonijnym w swoim mieście, chodzili na inne spotkania polskich organizacji, wymieniali poglądy, nakłaniali młodych i energicznych Polaków do działalności dla Polski, zaprzestania żmudnego konsumpcyjnego życia. Polska to coś więcej niż tylko ?kibicowanie naszym? podczas piłkarskiego meczu.

Zapoznajcie się wpierw z naszym credo, z listą książek, które polecamy, z akcjami, w których bierzemy udział. Czy na pewno Patriae Fidelis jest dla Was odpowiednie? Nie bawimy się tylko w fajne machanie polską flagą. Nasza działalność jest konkretna, chcemy budować ruch młodych, który będzie kształtował świadomość emigrantów. Czy wiecie kim był Roman Dmowski, Roman Rybarski, Jan Mosdorf? Czy znana jest Wam działalność NSZ (Narodowe Siły Zbrojne)? Rotmistrza Pileckiego, Generała Nila? Czy potraficie wymienić polskich noblistów, nazwiska prezydentów londyńskiego Rządu na Uchodźstwie? Wymagamy od naszych działaczy podstaw wiedzy, ale przede wszystkim chęci nauki, wytrwałości i energii, spędzania kilku godzin tygodniowo na działalność stricte narodową, czyli rozmawiania z ludźmi i przekonywania ich do aktywności, rozklejania naszych plakatów, ulotkowania w miejscach gdzie bywają Polacy, zagłębianiu się w patriotyczną literaturę, zawiązywaniu kontaktów z innymi organizacjami, pisaniu artykułów. Każdy z nas, Polaków na emigracji, ma jakiś własny talent, coś potrafi. Jako Patriae Fidelis chcemy, by Polacy tymi talentami sobie wzajemnie pomagali. Jeśli jesteś artystą i malujesz, to stwórz jakieś dzieło, które następnie zaprezentujemy światu, ogłosimy licytację, a częścią zarobionych pieniędzy wspomożemy któryś z polskich domów dziecka. Jeśli potrafisz śpiewać, to zorganizuj kuluarowy koncert dla Polaków w Twojej okolicy. Jeśli masz dryg do finansów, to napisz krótki poradnik dla Polaków, jak mają sobie poradzić z niektórymi podatkami, lub jak mogą zarobić na giełdzie. A może po prostu chcesz zatrudnić innych patriotów? Może chcesz założyć własny biznes? Może szukasz grupy, z którą mógłbyś podyskutować o historii, polityce, sztuce? To wszystko powinno być wykorzystane dla dobra wspólnego, tak się buduje solidaryzm narodowy, na którym wszyscy powinniśmy zyskiwać. Polonia nie jest wystarczająco zjednoczona i powinniśmy to zmienić. Współpracująca Polonia, to silna Polonia.

Do stworzenia oddziału Patriae Fidelis wymagane jest minimum 4-5 osób. Oczywiście, jeśli jesteś sam, a wiesz że w Twojej okolicy mieszkają jacyś Polacy, możesz za naszą aprobatą zorganizować spotkanie patriotycznej Polonii, w celu stworzenia takiego oddziału. Wpierw jednak rozejrzyj się, czy gdzieś w pobliżu działają już jakieś stowarzyszenia, czy może mógłbyś wpierw nawiązać z nimi współpracę, a następnie przekonać ich do stworzenia oddziału Patriae Fidelis? Może masz dostęp do jakichś for internetowych, na których mógłbyś zrekrutować młodych Polaków? Najważniejsze jest dla nas, by oddział żył, cenimy ludzi kreatywnych, chcących działać, a nie tylko takich, którzy po zorganizowaniu jednego spotkania będą woleli sobie odpuścić. Cenimy aktywność!

Najlepiej również, gdybyś znał nas osobiście. Zachęcamy do przyjazdu na którekolwiek spotkanie obecnie działających oddziałów PF. Możesz też oczywiście porozmawiać z nami telefonie, skype lub przez e-mail, w celu ustalenia szczegółów założenia takiego oddziału.

Nie jest dla nas ważne, gdzie poza granicami Polski będziesz chciał założyć oddział Patriae Fidelis, niech to będzie choćby i na końcu świata. Co jest dla nas ważne, to że masz ambicje i wysoko postawioną poprzeczkę, bo Patriae Fidelis aspiruje do bycia popularnym, acz elitarnym gronem, dla Polaków którzy są gotowi poświęcić wiele dla budowania silnej i zjednoczonej emigracji.

Jesteś zdecydowany, by z nami działać? Masz jakieś pytania?

Pisz!

patriaefidelis@hotmail.com