Aktualności

Relacja z debaty Kornel Morawiecki vs Witold Gadowski w Londynie

Relacja z debaty Kornel Morawiecki vs Witold Gadowski w LondynieWczorajsza debata rozpoczęła się od minuty ciszy. Uczczono pamięć niedawno zmarłego przedstawiciela Solidarności Walczącej w Anglii Tadeusza Warszy. Już 14 XII 1981 złożył on list polskich emigrantów na ręce Margaret Thatcher. Potem organizował pomoc dla Solidarności, SW, był pośrednikiem w relacjach z Rządem Londyńskim.Choć temat miał dotyczyć przemian w Polsce po roku 1989, to jednak zgodnie z tym co na początku zaproponował Morawiecki, było to raczej zastanawianie się, co dalej z tą Polską, jaka ona ma być. Dał on przykład naszej walki z lat 80tych, swojego spotkania z Nowakiem Jeziorańskim który spytał ?tymi ulotkami chcecie państwo pokonać komunizm? za którym stało atomowe supermocarstwo. Kornel jakby podpowiadał, że naszą siłą było to, że wiedzieliśmy czego chcemy, tzn normalnego demokratycznego, kapitalistycznego kraju. Wzorcem był Zachód.
Teraz jakby to wszystko mamy, Teraz łatwiej jest budować organizacje ale ?pytanie jest natomiast czego chcieć?.

Ripostując Gadowski zwróci uwagę, że Morawiecki jest ?oględny dla rzeczywistości?, żyje się coraz gorzej, zarabiamy coraz mniej.

Morawiecki nawiązał w odpowiedzi do tego, jaki układ geopolityczny rządzi światem. O ile istnieje monteskiuszowski podział władzy na sądowniczą, wykonawczą, ustawodawczą. Teraz realnie mamy władzę polityczną, ekonomiczną, medialną. One powinny być oddzielone. Przykładem patologii był Berlusconi. Właściciel większości włoskich mediów, miliarder i premier w jednej osobie.
Generalnie teraz, żeby mieć władzę medialną, trzeba mieć władzę finansową. Trzeba więc tu na nowo wyznaczyć granice. Bo każda władza demoralizuje ale władza absolutna, demoralizuje absolutnie.

Gadowski mówił o tym, kim są magnaci medialni w Polsce?ludźmi jednej strony?np. ? Walter ? adiutant Urbana?. Solidarnościowe media upadły, bo nie dostawały reklam. Bo lista 100 najbogatszych, to ludzie z aparatu służb.

Kornel ? to efekt okrągłego stołu, ?oni rozkradli Polskę?, ?wykupili za bezcen?. Za zgodą Zachodu, polskiego kościoła. ?Jest to nasz polski wielki grzech?. Pytanie jest teraz, jak rozwiązać ten bardzo poważny problem. Nie da się ich wywłaszczyć, są powiązania z Zachodem.

Gadowski ? panuje klientyzm wśród ludzi, ?nomenklatura, która obejmuje nawet posadę sprzątaczki w urzędzie wojewódzkim?. Jest autocenzura dziennikarzy. Jako wyjście widzi przezwyciężenie korupcji.

Morawicki ? żyjemy teraz w nowej rzeczywistości, której nigdy nie było. Świat dosytu. Zaspokojone są główne potrzeby.? Im mniej ludzi pracuje, tym więcej się produkuje? Musi być jakiś nowy koncept tego nowego świata. Proponuje, by płacić ludziom za to, że się uczą.

Gadowski – 1,5 miliona ludzi wyjechało w ostatnich latach z Polski a władze się z tego cieszą. To jest miękkie tracenie niepodległości.

Głos z sali (S. Drewisiński) ? horrendalne pieniądze są ściągane w Polsce, w porównaniu z Anglią, za prowadzenie firmy, trwa teraz dokładanie nowych podatków. Jest teraz ?gorzej niż za komuny, bo ludzie wtedy przynajmniej wiedzieli, że media kłamią? ?To co jest teraz, to gorzej niż komuna?. Od tego momentu debata poszerzyła się o innych uczestników spotkania, z sali padały uwagi, pytania i odpowiedzi.

Morawiecki ? niepodległość to sprawa nie tylko zewnętrzna ale też wewnętrzna. Mówił o problemie elit. W czasie zaborów Polska była zewnętrznie podległa, ale miała elity które tworzyły Polaków, działały w ich interesie. Obecne działają we własnym interesie.

Gadowski ? Polska to kraj postkolonialny, mamy służby, które przez 20 lat złapały 2 rosyjskich szpiegów.

Kornel zripostował :jesteśmy krajem który stworzył Solidarność, ?jesteśmy wielkim narodem?, ?krajem który zrobił światu dobrze?

Gadowski – pół godziny wypytywany był na lotnisku gdzie i po co jedzie, obok przechodzili pasażerowie. Gdy spytał o co chodzi, usłyszał, że jest to ?rutynowe działanie?.?Jeszcze wyjechałem tym razem?

Morawiecki – ?wygrać wybory, ale z jakimi postulatami?? PiS to będzie ?lepsza władza? ale ?to za mało, stanowczo za mało? Polska nie stanie się przez to krajem na poziomie Wielkiej Brytanii.

?Trzeba myśleć, projektować?. W Polsce, Europie tego nie ma. Mógłby być dobrobyt, a są nierównowagi, które niszczą, np. Grecja. Są wojny ekonomiczne, ale one były zawsze, to nie problem.
Polacy mają ogromy potencjał, studenci wygrywają konkursy światowe

Gadowski – może u nas dojść do protestów ulicznych, rewolucji, sugeruje, że rosyjskie wojska mogą wtedy wejść. Mówił o spokojnej demonstracji, w której szło 200 tys ludzi. Jest to jakieś przebudzenie

Kornel odpowiedział, że ? ludzie nie wiedzą czego chcieć?, że szedł w obydwu demonstracjach, tej pierwszej 200 tysięcznej i tej drugiej 100 tysięcznej, gdy ?policja przegrodziła nam drogę?. ?To jest niepojęte?. ? Nikt nie podjął tematu, ani URze ani Nasz Dziennik? ?dzieci szły w tym marszu?, 18- 20 letnie.

Gadowski ?żeby nie płakać tylko, co powinniśmy robić? Proponuje tworzyć polski kapitał, przykładem tu są Skoki. Można powołać np. fundację wspierająca dziennikarstwo śledcze, bo ci ludzie muszą z czegoś żyć . Mówił o polskich fenomenach, Kościele Katolickim i Solidarności.

Morawiecki ?coś się nam jednak udało? np upadek komunizmu, w którym mieliśmy spory wkład. Weszła wolność ale odeszła solidarność. ?Zabicie Solidarności? nastąpiło przy okrągłym stole. Kornel całym swoim uczestnictwem w tej debacie starał się powiedzieć, że wewnątrzsystemowo nie rozwiążemy naszych obecnych problemów, dlatego jego propozycje idą we kierunku zmiany systemu. Za chore uważa mechanizmy, w których taki Krauze zarabia nie 10, 100, a milion razy więcej niż on. Morawiecki mówi ok, Krauze może myśleć 10, 100 razy lepiej ode mnie ale nie milion razy. Uważa że trzeba ?opodatkować kapitał?.
? Świat nie jest zbudowany raz na zawsze? To jest dynamiczny układ
Europie brakuje solidarności, a zagraża jej konkurencja nie tylko USA a Chińska, Hinduska.
Nie widzi specjalnie zagrożenia ze strony Rosji, która musiała nie tylko wycofać się z Polski, ciągle sprawiającej kłopoty, ale nawet z Ukrainy, którą oddali za darmo.

Nie jest tak, że zgadzam się ze wszystkimi propozycjami Morawieckiego. Ale ponieważ znam go już ćwierć wieku więc wiem, że należy uważnie słuchać tego co mówi. To on miał rację co do okrągłego stołu już w okresie jego tworzenia, a nie cała polska elita i przygniatająca większość polskiego społeczeństwa wtedy. Teraz już około 1/3 Polaków mówi to, co my mówiliśmy wtedy. Kornel miał jednak sporo czasu, by na bazie tamtych wniosków zbudować nowe przemyślenia
Przebudowa systemu to bardzo poważna sprawa, jednak trzeba to robić stale. W przeszłości rewolucyjne próby kończyły się tragicznie – komunizmem, faszyzmem, więc sam jestem w tym temacie bardzo ostrożny, wychodząc z zasady, że nie zmienia się dobrego. Uważam, że trzeba szukać krajów radzących sobie najlepiej z poszczególnymi problemami i adaptować sprawdzone u nich rozwiązania. Jednak widać wyraźnie, że cały światowy system jest w kryzysie. Ta debata uświadomiła mi, że trzeba szukać rozwiązań wychodząc poza jego ramy, przewyższających go. My Polacy jesteśmy w tym dobrzy. Wystarczy przypomnieć sobie I RP.

PS
W niedzielę w Ognisku Polskim spotkanie z Witoldem Gadowskim „Dlaczego Polacy muszą emigrować? Little Brompton Oratory SW7 2RP godz. 19.30

pl.wikipedia.org/wiki/Witold_Gadowski
pl.wikipedia.org/wiki/Kornel_Morawiecki

Roman Zaleski

za: blog Romana Zaleskiego