Aktualności

Obchody Święta Niepodległości w Londynie

Obchody Święta Niepodległości w LondynieObchody Święta Niepodległości w Londynie.
11 listopada 2012 r. z okazji Święta Niepodleglości Polski oraz Remembrance Day odbyła się w Londynie manifestacja pod patronatem organizacji Wolni Polacy w Wielkiej Brytanii, w której udział wzięli przedstawiciele Patriae Fidelis.Marsz, który wyruszył spod Instytutu gen. Sikorskiego, poprzedziły dwie minuty ciszy poświęcone Polakom którzy zginęli podczas obydwu wojen światowych, wojny polsko-bolszewickiej, oraz ofiarom Zimnej Wojny. Chwilę później przemowienie wyglosił dr Marek Laskiewicz, dyrektor WPWB, po czym odśpiewany został Hymn Narodowy.
Kilkudziesięcioosobowa manifestacja przeszła ulicami Londynu do Ogniska Polskiego. Na szczęście w pobliżu nie było polskiej policji, wobec czego nie prowokowani uczestnicy marszu dotarli spokojnie, w miłej atmosferze do miejsca docelowego nie wywołując zamieszek i awantur. Na uroczystości przybyła delegacja zaprzyjaźnionych Węgrów oraz kibice Jagielloni Białystok.
Przy siedzibie Ogniska Polskiego przedstawiciel Patriae Fidelis skierował swoje przemówienie do uczestników marszu, przypominając o obowiązku zaangażowania i pracy względem naszej Ojczyzny, oraz trafnie nakreślił sytuację panującą w Polsce opartej obecnie tylko na pozornej suwerenności. Ostatnim punktem uroczystości było gromkie odśpiewanie przez zgromadzonych pieśni ?Boże, coś Polskę?.
Po zakończeniu oficjalnej części obchodów Święta Niepodległości, udaliśmy się na cmentarz Gunnersbury, gdzie pod Pomnikiem Katyńskim w imieniu Patriae Fidelis złożylismy wiązankę kwiatów, aby uczcić Polaków, którzy oddali swe życie za Ojczyznę.

Tomasz Sudoł