Aktualności

Inicjatywa 11go Listopada – Belfast?

Inicjatywa 11go Listopada - Belfast #1Witam Was serdecznie!
Z waszej strony internetowej i profilu na fejsbuku widać, że robicie kawał dobrej roboty w zakresie promocji patriotyzmu wśród Polonii w Zjednoczonym Królestwie.
Z racji, że działamy w Irlandii Północnej, a więc na terenie objętym waszą „właściwością terytorialną”  chciałbym przedstawić wam pokrótce naszą inicjatywę oraz dotychczasową, skromną działalność.
W Irlandii Północnej spoczywa 15 polskich lotników poległych w czasie II Wojny Światowej oraz na pewno kilku, którzy zmarli z przyczyn naturalnych po wojnie. Dotychczas udało nam się zlokalizować grób jednego z nich. Bardziej szczegółowe informacje o spoczywających tu lotnikach są zawarte w załączniku, który prześlę wam kolejnym mailem.
Gdy przeprowadziłem się do Belfastu we Wrześniu 2009 bardzo niewiele osób wiedziało o tych grobach lub  było zainteresowanych upamiętnieniem naszych lotników. Uznałem że naszym obowiązkiem ako Polaków jest odwiedzić te groby w okolicach 01.11. oraz zorganizować skromne obchody Narodowego Święta Niepodległości. Od tego czasu co roku je organizowaliśmy przy jakiejś tam pomocy Stowarzyszenia Polskiego w Irlandii Płn. Organizacja ich była jednak często mocno prowizoryczna.
W sierpniu tego roku wraz z 4 innymi kolegami założyliśmy Inicjatywę 11go Listopada mającą za zadanie organizację obchodów Narodowego Świeta Niepodległości dla Polonii w Irlandii Płn. oraz wizyt na tych grobach. W tym roku tradycyjnie odwiedziliśmy wszystkie znane nam groby polskich lotników w Irlandii Płn. oraz umyliśmy groby na cmentarzu Milltown w Belfaście. Planujemy zacząć regularnie opiekować się tymi grobami oraz w dalszej perspektywie grobami w innych miejscowościach. Dzięki córce jednego z lotników, który umarł tu niedawno, zostaliśmy zapproszeni na uroczystość ku czci polskich i innych lotników pochowanych na cmentarzu w Ballycranbeg, która jest organizowana co roku w sobotę poprzedzającą Remembrance Sunday przez oddziały Royal Air Force Association oraz Air Training Corps w Newtownards. Nasi przedstawiciele byli obecni na głównych uroczystościach z okazji Remembrance Sunday w Belfaście.
Największym naszym przedsięwzięciem w tym roku była organizacja wspólnie ze Stowarzyszeniem Polskim w Irlandii Północnej oraz polskimi duszpasterzami pracującymi w Belfaście obchodów Narodowego Święta Niepodległości, które odbyły się oczywiście 11.11.2012 przy grobach polskich lotników na centarzu Milltown w Belfaście. I tu ważna informacja. Milltown jest miejscem o symbolicznym znaczeniu dla Irlandzkiego Republikanizmu, na ktorym pochowanych jest wielu najwybitniejszych przedstawicieli Republikanizmu w tym licznych organizacji paramilitarnych. Dlatego też zorganizowanie tam uroczystości w Remembrance Sunday, na grobach ludzi którzy było nie było należeli do brytyjskich sił zbrojnych, podczas gdy te siły zbrojne posłały niejednego na tym cmentarzu do ziemi, jest sprawą dość delikatną. Niemniej jednak nie mieliśmy z tym nigdy żadnych problemów a w zeszłym roku nawet dwóch byłych republikańskich więźniów politycznych było obecnych na naszych obchodach.
Tegoroczne obchody zakończyły się sukcesem. Zgromadziły one ok 50 osób, najwięcej do tej pory, ponieważ w tym roku 11.11. wypadł w niedzielę. Niemniej jednak miałem nadzieję, że przyjdzie trochę więcej ludzi. Na uroczystości była obecna pani vice-konsul z Edynburga, Anna Dzięciołowska , pan Ernie Cromie z Ulster Aviation Society oraz grupa z lojalistycznej (czyli z grubsza protestanckiej) dzielnicy Shankill związana z Shankill Area Social History project i Townsend St. Presbyterian Church. Obecna była m.in. spora grupa Polaków z Bangor (tego w Irlandii Płn., nie Walii, hehe). Po uroczystości odbyła się uroczysta Msza Święta. Wszystkie kwiaty, wieńce oraz znicze zostały zakupione z pieniędzy ofiarowanych przez lokalną Polonię. Przed uroczystością z okazji Remembrance Sunday złożyliśmy symboliczny wieniec pod pomnikiem upamiętniającym irlandzkich żołnierzy poległych w czasie I Wojny Światowej, których ze względu na specyfikę cmentarza praktycznie nikt nie upamiętnia.
Warto dodać, że na uroczystości obecny był dziennikarz z BBC Radio Ulster, który robił program o polskich lotnikach pochowanych w Irlandii Płn. i przeprowadził ze mną krótki wywiad, ktory był nadany na drugi dzień rano.
Zapraszamy Was do kontaktu, wymiany doświadczeń i oczywiście odwiedzenia Belfastu w niedalekiej przyszłości.
Serdecznie pozdrawiam!
Paweł
 Inicjatywa 11go Listopada - Belfast #2 Inicjatywa 11go Listopada - Belfast #3 Inicjatywa 11go Listopada - Belfast #4 Inicjatywa 11go Listopada - Belfast #5 Inicjatywa 11go Listopada - Belfast #6 Inicjatywa 11go Listopada - Belfast #7 Inicjatywa 11go Listopada - Belfast #8 Inicjatywa 11go Listopada - Belfast #9 Inicjatywa 11go Listopada - Belfast #10 Inicjatywa 11go Listopada - Belfast #11 Inicjatywa 11go Listopada - Belfast #12 Inicjatywa 11go Listopada - Belfast #13 Inicjatywa 11go Listopada - Belfast #14 Inicjatywa 11go Listopada - Belfast #15 Inicjatywa 11go Listopada - Belfast #1