Aktualności

Powstaje Patriae Fidelis – Hiszpania!

Powstaje Patriae Fidelis - HiszpaniaChcielibyśmy z dumą ogłosić powstanie pierwszego koła Patriae Fidelis w Hiszpanii, w Pampelunie. Przedstawiamy odezwę prezesa hiszpańskiego oddziału, Jakuba Piejko, zapraszający na msze i obchody związane z Dniem Niepodległości w Hiszpanii:Jestem Polakiem, więc mam polskie obowiązki?” – Te słowa Romana Dmowskiego są niczym ?credo? w moim życiu. Mimo, że obecnie ja, jak i wielu innych rodaków, przebywam za granicą, to zawsze pozostanę Polakiem. Zawsze chcę być wierny jednej ojczyźnie. Nie jest mi obojętne pochodzenie. Pragnę razem z wieloma innymi Polakami w Hiszpanii (w której obecnie się znajduję) kultywować polskość.

Z tych pobudek, my Polacy w Hiszpanii chcemy poszerzyć organizację Patriae Fidelis także o kraj naszego aktualnego przebywania. Nie da się tu ?odpolaczyć?. Zawsze będziemy dla Hiszpanów tzw. ?los Polacos?. Nigdy nie zapomnimy o polskich tradycjach, a ja tym bardziej jako, że to jest pierwszy rok bez świąt i zwyczajów, które praktykowałem co roku z rodziną. W Hiszpanii jesteś zawsze odbierany  jako członek jakiegoś narodu. Powodem tego jest choćby silny nacjonalizm baskijski, czy separatyzm kataloński. Dlatego kosmopolityzm nie wchodzi w grę. By nie stracić polskiego ducha tu na obczyźnie, również w miarę czasu i możliwości będę się starał podtrzymywać polskość z innymi rodakami. Za parę dni jest Święto Niepodległości Polski. Po 123 latach niewoli zawitała wolność. Nie zamierzamy spędzić tego dnia obojętnie. Część z nas wybiera się na Marsz Niepodległości do Warszawy, część z nas, z racji obowiązków, pozostaje w Hiszpanii. W związku z tym, po sukcesie Patriae Fidelis w Wielkiej Brytanii, chcielibysmy zapoczątkować ten sam ruch na półwyspie Iberyjskim. Zaplanowana jest msza św. po polsku w kościele w Pampelunie, krótkie spotkanie z referatem na temat odzyskania niepodległości, jak i prezentacja dla hiszpańskich studentów na temat dążeń niepodległościowych Polaków. Ponadto już  odbyło się parę prezentacji dla studentów i doktorantów na temat historii i kultury Polski. Zostały one odebrane bardzo pozytywnie i nagrodzone głośnymi brawami. Chcemy by obraz Polski i Polaków urósł za granicą i nabrał pozytywnego znaczenia. Każdym najmniejszym działaniem, codzienną pracą chcemy to zrealizować . Liczymy, także, że nasza postawa da przykład Polakom znajdującym się w innych częściach świata. 11 listopad 2012 rok, mam nadzieję, że lokalni rodacy i mieszkańcy tego dnia nie zapomną.

Kończąc mą wypowiedź chcę pozdrowić wszystkich rodaków i emigrantów. Życzę wam oprócz wielu sukcesów dużo wiary, że kiedyś wrócimy do ojczyzny wieść lepsze i bardziej wartościowe życie. Do osiągniecia tego celu jest potrzebna praca wszystkich rąk polskich i ludzi sprzymierzonych naszej sprawie. Niech żyje Polska !

Jakub Piejko

Patriae Fidelis

Wszystkich chcących pomóc w rozwoju Patriae Fidelis Hiszpania, a także tych, którzy chcieliby przyłączyć się do patriotycznych obchodów w Pampelunie, prosi się o kontakt pod: patriaefidelis@hotmail.com