Aktualności

Kalendarium eventów na Październik/Listopad

Kalendarium eventów na Październik-Listopad #1Na przełomie października i listopada przewidzianych jest wiele ciekawych wydarzeń, na których nie może zabraknąć działaczy i sympatyków Patriae Fidelis, oraz każdego Polaka w Wielkiej Brytanii, który/a poczuwa się do swoich korzeni, tysiącletniego dorobku, i pomimo że będac na emigracji, nie zamierza zapominać o tym skąd pochodzi. Najchętniej zaprosilibyśmy Was na wszystkie zjazdy i wydarzenia, ale rozumiemy że nikt  nie może się rozdwoić, wybierzcie więc miejsca dla Was najdogodniejsze. Im więcej spotkań odwiedzicie, tym lepiej, oprócz spełnienia swojego narodowego obowiązku, to również wspaniałe okazje do poznania podobnie myślących ludzi!

28.10.12, 15.00, Londyn – Upamiętnienie Powstania Węgierskiego ’56
28.10.12, 15.00, Newark – Dzień Zaduszny na Polskim Cmentarzu Wojskowym.                           Kalendarium eventów na Październik-Listopad #228.10.12, 15.00, Londyn – Upamiętnienie Powstania Węgierskiego ’56

Węgierskie narodowe i patriotyczne organizacje zaprosiły Polaków na wspólne obchody upamiętniające Powstanie w 1956. Odbędą się one przed Ogniskiem Polskim (55 Exhibition Road SW7 2PG, London, najbliższa stacja South Kensington) nieprzypadkowo, albowiem na tym polskim budynku znajduje się tablica upamiętniająca ten bohaterski zryw. Pokażmy Węgrom nasze wsparcie w 2012, tak jak Polacy pomagali Węgrom w 1956!

Po przemówieniach, wspólnych hymnach i śpiewach, udamy się do Ogniska na obiad. Cena nieobowiązkowego set lunchu to 14.50?, wliczony w to jest barszcz z uszkami, kaczka lub kurczak, deser i kawa.

Po obiedzie udamy się na kontynuację integracji do pobliskiego pubu.
Kontakt – Jurek Byczyński

Kalendarium eventów na Październik-Listopad #328.10.12, 15.00, Newark – Dzień Zaduszny na Polskim Cmentarzu Wojennym

Zbiórka przed główną bramą cmentarza o 14:30. Co roku Newark Town Council wraz z polonią organizują uroczystości upamiętniające polskich bohaterów. Przyjeżdzają rodziny żołnierzy, liczne grupy kibicowskie ponad podziałami, emigracja chcąca upamiętnić tych dzielnych i szlachetnych Polaków. W tym roku na obchody zaproszono również stowarzyszenie Patriae Fidelis. Po obchodach wszyscy uczestnicy zaproszeni są na kawę i ciastko do Town Council.

Cmentarz na mapie – http://m.google.co.uk/u/m/Rfykbk

Miejsce spoczynku Gen. Sikorskiego przed przeniesieniem jego szczątków na Wawel –
http://m.google.co.uk/u/m/zxjDum
Kontakt – Krystian Ziętek

Kalendarium eventów na Październik-Listopad #404.11.12, 15.00, Coventry – Obchody poświęcone Dywzjonowi 308 na Cmentarzu Baginton

Od polskiej parafii Patriae Fidelis dostało zaproszenie na oficjalne obchody poświęcone Dywizjonowi 308. Dywizjon 308 był czołową formacją w całym RAF (według niektórych źródeł najlepszą według statystyk za rok 1941), a na cmentarzu w Baginton zapalimy znicze m.in. na grobie plut. pil. Mieczysława Parafińskiego, który strącił pierwszy w historii tego dywizjonu wrogi samolot. Baginton leży tuż przy Lotnisku Coventry, na którym z kolei znajduje się Midland Air Museum. Muzeum tego dnia będzie otwarte w godz. 10 – 16.30, więc dla chętnych możliwa jest również wspólna jego wizytacja o godzinie 13.00.

Relacja z obchodów w 2010 – http://lotniczapolska.pl/Coventry-Blitz:-pamieci-polskich-lotnikow,16548.
KontaktMarcin Majchrowski