Aktualności

Relacja z 70 rocznicy NSZ w Londynie (23 i 30 września)

Relacja z 70 rocznicy NSZ w Londynie (23 i 30 września) #120 września 1942-go roku to symboliczna data utworzenia drugiej co do wielkości, armii polskiego państwa podziemnego czyli Narodowych Sił Zbrojnych. Formacja ta była doskonale wyszkoloną o wysokim morale oraz ideowych podstawach polską siłą zbrojną obozu narodowego, działającą w okresie drugiej wojny światowej oraz po jej zakończeniu, walczącą z dwoma totalitaryzmami, niemieckim i sowieckim.

W związku z przypadającą w tym roku 70 rocznicą utworzenia NSZ, nasze stowarzyszenie zorganizowało obchody tej ważnej dla polskiego narodu rocznicy. ? Patriae Fidelis ? jest młodzieżową organizacją która poprzez swoją działalność pragnie kształtować zdrowy i silny naród, będący w stanie zbudować Wielką Polskę. Chcemy łączyć pokolenia Polaków, dlatego honorowymi członkami stowarzyszenia mogą być wszyscy którzy pragną poświęcać swoje życie dla dobra naszej ojczyzny i narodu polskiego.
Powstała z połączenia wielu konspiracyjnych organizacji z których największymi były Organizacja Wojskowa Związek Jaszczurczy oraz Narodowa Organizacja Wojskowa . Pozostałe to Narodowo-Ludowa Organizacja Wojskowa, Organizacja Woskowa ?Wilki?,Tajna Armia Polska, Konfederacja Zbrojna, Polski Obóz Narodowo-Syndykalistyczny, Zakon Odrodzenia Polski, Zbrojne Pogotowie Narodu, Legion Unii Narodów Słowiańskich,Bojowa Organizacja ?Wschód?, Polskie Wojska Unijne, Polska Organizacja Zbrojna, Narodowa Konspiracja Niepodległości, Korpus Obrońców Polski, Załoga Partyzantów Wojskowych, Związek Kobiet Czynu, Młody Nurt. NSZ posiadały doskonale rozwinietą sieć wywiadu, szkolenia, propagandowo – informacyjną, znakomicie rozwiniętą strukturę terenową podzieloną na inspektoraty i okręgi, pion wojskowy składający się z Oddziałów Partyzanckich(OP) , Oddziałów Akcji Specjalnej (AS), (PAS) , Oddziałów Dyspozycyjnych (OD) . Miały również swój pion cywilny w postaci Służby Cywilnej Narodu. Walczyły o odbudowę niepodległego państwa, które miało być Katolickim Państwem Narodu Polskiego, w przedwojennych granicach, ale z nową granicą zachodnią na linii rzek Odra i Nysa Łużycka oraz Prusami Wschodnimi.

W związku z przypadającą w tym roku 70 rocznicą utworzenia NSZ, nasze stowarzyszenie zorganizowało obchody tej ważnej dla polskiego narodu rocznicy. ? Patriae Fidelis ? jest młodzieżową organizacją która poprzez swoją działalność pragnie kształtować zdrowy i silny naród, będący w stanie zbudować Wielką Polskę. Chcemy łączyć pokolenia Polaków, dlatego honorowymi członkami stowarzyszenia mogą być wszyscy którzy pragną poświęcać swoje życie dla dobra naszej ojczyzny i narodu polskiego.

Uroczystości rocznicowe rozpoczeliśmy 23 września od Mszy św. w intencji żołnierzy NSZ oraz wszystkich żołnierzy którzy walczyli o Polskę wolną i katolicką. Pierwsza część obchodów miała miejsce w parafii pw.Św. Jana Ewangelistyw londyńskiej dzielnicy Putney. Po Mszy św. o godz.14:00 zaplanowany był wykład dra Jacka Misztal, pokaz filmu oraz koncert pieśni patriotycznych w wykonaniu inż. Danuty Reutt. Potem mieliśmy pojechać na cmentarz Gunnersbury aby tam zakończyć pierwszą część obchodów apelem poległych. Niestety z powodu ulewnego deszczu przełożyliśmy wizytę na cmentarzu na następną niedzielę. Na spotkanie nie mógł przybyć nasz szanowny kolega dr.Misztal, historyk- publicysta, autor książki ?Związek Akademicki Młodzież Wszechpolska?, musiał bowiem pilnie wrócić do Polski, pomimo usilnych starań nie udało się nam załatwić dla niego alternatywnej daty powrotu do kraju.

Spotkanie rozpoczęło się od zapoznania się wzajemnego nowych działaczy i sympatyków Patriae Fidelis które poprowadził prezes Jurek. Następnie wygłosiłem modlitwę Narodowych Sił Zbrojnych oraz ich deklaracje i przysięgę , omawiając zawarte w nich treści. Przypadło mi również zadanie przedstawienia konspektu wykładu dra Jacka Misztal który to wykład był poświęcony odkłamaniu historii NSZ , wciąż jeszcze walczącej z oszczerstwami jakie na jej temat rzucają antyelity III RP. Jednym z przykładów takiego fałszowania historii jest wypowiedź prof.Pawła Machcewicza, doradcy Prezesa Rady Ministrów oraz dyrektora powstającej instytucji publicznej ? Muzeum II Wojny Światowej, który wykluczył Narodowe Siły Zbrojne z polskiej tradycji niepodległościowej. Należałoby w tym miejscu spytać o stan polskich ?elit?. Kto dał temu oszczercy tytuł profesora skoro nie ma pojęcia o historii lub jest na tyle niemoralny że celowo ją zakłamuje. W związku z tą sprawą , NSZ wydały specjalne oświadczenie które można przeczytać na ich stronie http://nsz.com.pl/index.php/nsz/741-owiadczenie-w-zwizku-z-wypowiedzi-dyrektora-muzeum-ii-wojny-wiatowej-

Nasz gość, prof. Jan Żaryn udzielił wywiadu http://nsz.com.pl/index.php/artykuly-i-opracowania/747-prof-jan-aryn-o-wspopracy-nsz-i-ak w którym te fałszywe tezy zostały obalone.

Na naszym spotkaniu było to również jednym z punktów wykładu. Po tej krótkiej prelekcji prezes Patriae Fidelis przeczytał fragmenty z książki ?W hołdzie Narodowym Siłom Zbrojnym’ wydanej przez wydawnictwo Nortom a która jest ?projektem stworzonym przez młode osoby o poglądach narodowych? jak czytamy w opisie zawartym na jej okładce. W dyskusji która od tematu rocznicy przeszła do spraw bieżacych Polonii i naszej ojczyzny, obecna na spotkaniu pani Agata Lisowska-Matuszak, której ojciec i wujek byli w NSZ, opowiedziała nam trochę faktów z ich życia ,zwróciła też uwagę na pewne braki w książce-hołdzie, które mamy nadzieje zostaną uzupełnione jeśli ukaże się jej wznowienie. Po dyskusji przyszedł czas na krótki film o NSZ Rejonu Mrozy, który pomimo iż był tylko dokumentem to jednak tak doskonale zmontowanym iż poruszył serca wielu z nas, co dało się zaobserwować na twarzach widzów. Ostatnim punktem tego wieczoru był występ  pani inż. Danuty Reutt, która razem z synem oraz pianistą Freddiem Wirthem dostarczyła nam niezapomnianych wrażeń podczas słuchania jej śpiewu który doskonale podkreślił podniosły nastrój obchodów 70 lecia NSZ. Podczas naszych spotkań można było nabyć wydawnictwa patriotyczne m.in. wpomnianą już książkę-hołd dla żołnierzy Narodowych Sił Zbrojnych.

Dziękujemy księżom Stanisławowi i Dominikowi oraz radzie parafialnej parafi pw.Św. Jana Ewangelisty w osobie pani prezes Doroty za udostępnienie sali. Dziekujemy również pani Danucie z jej zespołem, właścicielom niektórych polskich sklepów którzy nie boją się wywieszać naszych plakatów oraz wszystkim uczestnikom obchodów i tym którzy nam pomogli aby mogły się one odbyć.

Przed niedzielnym spotkaniem dowiedzieliśmy się o smutnym zdarzeniu iż 21 września zmarł ks.Józef Zbigniew Gula Schr, wieloletni proboszcz i rezydent w tej parafii, wykładowca Polskiego Uniwersytetu na Obczyźnie w Londynie, którego staraniem kupiono kościół należacy do parafii.

Wieczny odpoczynek racz mu dać, Panie.

Bartosz Dziatkiewicz

 

W niedzielę 30 września miała miejsce druga odsłona rozpoczętych tydzień wcześniej obchodów upamiętniających powstanie Narodowych Sił Zbrojnych przed 70-ciu laty. Ku naszemu wielkiemu zadowoleniu, zaproszenie od Patriae Fidelis przyjął znany i ceniony profesor Jan Żaryn, który specjalnie dla nas postanowił pofatygować się tego dnia z Polski, by wygłosić wykład na temat historii NSZ. Zanim jednak do tego doszło, odbyły się dwa inne wydarzenia, które składały się na zaplanowaną przez nas całość obchodów.

Pierwszym punktem programu była wizyta na cmentarzu Gunnersbury, gdzie zamierzaliśmy złożyć kwiaty i zapalić znicze na grobie Zbigniewa Stypułkowskiego ? adwokata, posła na Sejm II Rzeczpospolitej, polityka związanego przed wojną z Obozem Wielkiej Polski, po wojnie zaś reprezentującego polskie interesy w Waszyngtonie oraz, co najważniejsze z punktu widzenia niedzielnych obchodów, współtwórcy Narodowych Sił Zbrojnych. Przy nienajgorszej pogodzie (nie padało!) około godziny 16.30 wspólnie z profesorem Żarynem wyruszyliśmy w sile około 20 osób spod stacji metra Acton Town. Po kilkunastu minutach byliśmy już na miejscu, gdzie kolega Bartosz rozpoczął od wygłoszenia modlitwy żołnierzy NSZ oraz krótko opisał życiorys Zbigniewa Stypułkowskiego. Następnie prezes stowarzyszenia Jurek Byczyński odczytał apel poległych po którym rozległ się trzykrotny gromki okrzyk ? ?Cześć i chwała bohaterom!? Po chwili zadumy głos zabrał szanowny gość, który dzięki posiadanej przez siebie wiedzy był w stanie znacząco rozwinąć wątek rozpoczęty przez Bartosza .Ten mini-wykład na świeżym powietrzu trwał dobrych kilkanaście minut, w ciągu których mogliśmy się dowiedzieć wielu interesujących faktów dotyczących zarówno działalności politycznej, jak i życia prywatnego współzałożyciela NSZ. Potem przyszedł czas na wysprzątanie grobu Zbigniewa Stypułkowskiego, na którym następnie zapaliliśmy znicze oraz złożyliśmy bukiet kwiatów. Z satysfakcją stwierdziliśmy, że nie jesteśmy jedynymi przedstawicielami brytyjskiej Polonii pamiętającymi o swych wielkich rodakach, gdyż na grobie znaleźliśmy znicz postawiony wcześniej przez kibiców Legii Warszawa. Po kilku pamiątkowych wspólnych fotografiach przeszliśmy się jeszcze wokół znajdujących się w pobliżu nagrobków, gdzie spoczywa wielu zasłużonych przedstawicieli narodu polskiego. Dzięki obecności z nami profesora mogliśmy dowiedzieć się licznych ciekawostek związanych z niektórymi z nich. W ten oto sposób pierwsza część niedzielnego programu dobiegła końca. Udaliśmy się z powrotem na Acton Town, skąd część z nas metrem, a część samochodami przemieściła się w kierunku dzielnicy Kensington, by wziąć udział w okolicznościowym nabożeństwie.

Msza św. w intencji żołnierzy Narodowych Sił Zbrojnych odbyła się w Little Brompton Oratory, nieco mniejszej przybudówce katolickiego kościoła Brompton Oratory. Za względu na napięty grafik dotarliśmy na mszę nieco spóźnieni. Frekwencję można uznać za naprawdę dobrą i zdaniem kolegów, którzy regularnie bywają w tamtejszej świątyni, wykraczającą ponad zwyczajową niedzielną średnią. W tym miejscu gorąco pragniemy podziękować księdzu Grzegorzowi za pomoc w organizacji tej części obchodów, która odbywała się w Little Brompton Oratory.

Właśnie tam miała miejsce trzecia, czyli finalna część uroczystości i był nią wykład prof. Żaryna na temat historii NSZ. Bez żadnych wątpliwości cieszyła się ona absolutnie największym zainteresowaniem tego dnia i zgromadziła na sali ponad 100 osób z najróżniejszych środowisk – od młodzieżowych po kombatanckie. Nawet wielu spośród nas, tzn. członków Patriae Fidelis, było zaskoczonych taką ilością słuchaczy, zwłaszcza biorąc pod uwagę, że był to już późny niedzielny wieczór. Na początek głos zabrał Jurek, który przedstawił zgromadzonej publiczności nasze stowarzyszenie, jego cele i założenia, zapraszając jednocześnie wszystkie chętne osoby do współpracy. Następnie pokrótce przedstawił naszego gościa, co również i ja tutaj, dla zadośćuczynienia formalności, chciałbym uczynić. Prof. dr hab. Jan Żaryn jest historykiem, działaczem społecznym, publicystą oraz wykładowcą akademickim urodzonym w 1958 roku. Po skończeniu studiów historycznych na Uniwersytecie Warszawskim przez kilka lat uczył historii w stołecznych liceach. W tym czasie rozpoczął również swą działalność publicystyczną. Jego publikacje ukazały się w: „Acta Poloniae Historica”, „Kwartalniku Historycznym”, „Biuletynie IPN”, „Przeglądzie Katolickim”, „Ładzie”, „Gazecie Niedzielnej” w Londynie, „Gazecie Polskiej”, „Arcanach” i „Więzi”. W bieżącym roku został redaktorem naczelnym miesięcznika „Na Poważnie”. W 1999 został sekretarzem Komitetu dla Upamiętnienia Polaków Ratujących Żydów, a w 2004 przewodniczącym Komisji Historycznej tego Komitetu. 11 stycznia 2006 wybrano go dyrektorem Biura Edukacji Publicznej Instytutu Pamięci Narodowej. W 2005 otrzymał Srebrny Medal Zasłużony Kulturze Gloria Artis. W 2009 został za ?wybitne zasługi w dokumentowaniu i upamiętnianiu prawdy o najnowszej historii Polski? odznaczony przez prezydenta Lecha Kaczyńskiego Krzyżem Komandorskim Orderu Odrodzenia Polski. Profesor jest również przewodniczącym Komitetu Budowy Pomnika NSZ w Warszawie.

W swym niedzielnym wykładzie profesor Żaryn opowiedział nam szczegółowo historię powstania NSZ przytaczając niezliczoną ilość faktów, nazwisk, dat czy organizacji. Dowiedzieliśmy się o wielu podziałach i rozłamach mających miejsce w działalności fenomenu, zwanego Polskim Państwem Podziemnym. Usłyszeliśmy o tragicznych losach polskich patriotów w latach powojennych oraz o trudnych, a niekiedy nawet krwawych relacjach w ich własnym gronie. O tych, którzy zdradzali i tych, którzy ginęli w wyniku zdrady. Przede wszystkim jednak profesor jednoznacznie położył nacisk na ukazanie prawdy o NSZ w kontekście stworzonych przez komunistów kłamstw na temat rzekomej współpracy Brygady Świętokrzyskiej z Niemcami w czasie II wojny światowej. Potwierdził on, że dla dowództwa NSZ nie było w tym czasie większego i mniejszego wroga. Niemcy i Sowieci byli po prostu w jednakowym stopniu wrogiem numer jeden, a historie o kolaboracji z tymi pierwszymi można zwyczajnie włożyć między bajki. Ze względu na późną porę i ograniczony czas pan Żaryn nie mógł rozwinąć wielu wątków, które chciałby. Jednak nawet pomimo tych niedogodności wykład trwał dwie godziny, po których nadszedł czas na pytania z sali i wreszcie gromkie oklaski na pożegnanie od wszystkich zgromadzonych tego dnia w salce Little Brompton Oratory.

Mimo niewątpliwego zmęczenia po wczesnym przylocie do Londynu, dopołudniowym zwiedzaniu miasta z delegacją Patriae Fidelis, wzięcia udziału we wszystkich opisanych wyżej obchodach i wreszcie perspektywy bardzo wczesnego odlotu do Polski nazajutrz, profesor Żaryn znalazł dla członków PF czas na symboliczne piwko po zakończeniu wykładu w jednym z londyńskich pubów, gdzie mogliśmy porozmawiać w nieco swobodniejszej atmosferze, za co naszemu gościowi pragniemy gorąco podziękować! Ze wstępnych ustaleń wiemy również, że nie było to nasze ostatnie spotkanie z profesorem Janem Żarynem. Do zobaczenia wkrótce!
Marcin Majchrowski

Relacja z 70 rocznicy NSZ w Londynie (23 i 30 września) #2 Relacja z 70 rocznicy NSZ w Londynie (23 i 30 września) #3 Relacja z 70 rocznicy NSZ w Londynie (23 i 30 września) #4 Relacja z 70 rocznicy NSZ w Londynie (23 i 30 września) #5 Relacja z 70 rocznicy NSZ w Londynie (23 i 30 września) #6 Relacja z 70 rocznicy NSZ w Londynie (23 i 30 września) #7 Relacja z 70 rocznicy NSZ w Londynie (23 i 30 września) #8 Relacja z 70 rocznicy NSZ w Londynie (23 i 30 września) #9 Relacja z 70 rocznicy NSZ w Londynie (23 i 30 września) #10 Relacja z 70 rocznicy NSZ w Londynie (23 i 30 września) #11 Relacja z 70 rocznicy NSZ w Londynie (23 i 30 września) #12 Relacja z 70 rocznicy NSZ w Londynie (23 i 30 września) #13 Relacja z 70 rocznicy NSZ w Londynie (23 i 30 września) #14 Relacja z 70 rocznicy NSZ w Londynie (23 i 30 września) #15 Relacja z 70 rocznicy NSZ w Londynie (23 i 30 września) #16 Relacja z 70 rocznicy NSZ w Londynie (23 i 30 września) #17 Relacja z 70 rocznicy NSZ w Londynie (23 i 30 września) #18 Relacja z 70 rocznicy NSZ w Londynie (23 i 30 września) #19 Relacja z 70 rocznicy NSZ w Londynie (23 i 30 września) #20 Relacja z 70 rocznicy NSZ w Londynie (23 i 30 września) #21 Relacja z 70 rocznicy NSZ w Londynie (23 i 30 września) #22 Relacja z 70 rocznicy NSZ w Londynie (23 i 30 września) #23 Relacja z 70 rocznicy NSZ w Londynie (23 i 30 września) #24 Relacja z 70 rocznicy NSZ w Londynie (23 i 30 września) #25 Relacja z 70 rocznicy NSZ w Londynie (23 i 30 września) #26 Relacja z 70 rocznicy NSZ w Londynie (23 i 30 września) #27