Aktualności

Sprawozdanie z II Walnego Zgromadzenia PF w Ognisku Polskim

II Walne Zgromadzenie naszego Stowarzyszenia rozpoczęło się od kilkunastominutowego przemówienia prezesa Jurka Byczyńskiego.Powitał on gości i uczestników, którzy przyjechali z różnych stron Wlk. Brytanii. Przedstawił historię powstania Patriae Fidelis, osiągnięcia jak również plany na przyszłość.

Stowarzyszenie choć bardzo młode to może pochwalić się takimi osiągnięciami jak:
-Udział w londyńskiej demonstracji anty – ACTA – poprzez którą chciano zaprotestować przeciw cenzurze i łamaniu prawa do wolności jednostki.

-Udział w uroczystościach upamiętniających bohaterów Rewolucji Węgierskiej ,w duchu idei „Polak Węgier dwa bratanki…”

– Obchody 72 rocznicy zbrodni katyńskiej. Złożono wieńce pod pomnikami w Londynie i Bristolu, upamiętniając Polaków zamordowanych w 1940r. z rozkazu komunistycznych władz Związku Sowieckiego.

– Obrona Ogniska Polskiego w Londynie,wyrażając sprzeciw wobec jego sprzedaży poprzez podpisywanie petycji,udział w demonstracji i deklarowanie chęci zostania członkiem Ogniska.

– Akcja „Kocham Polskę”

– Liczne wykłady, debaty dla młodych emigrantów

Następnym punktem w programie zgomadzenia było bardzo przepiękne wyrecytowanie  przez koleżankę Weronikę Smoliło utworu Adama Mickiewicza pt Świteźanka. Ponadprzeciętny talent Weroniki wręcz zapierał dech w piersiach  – słuchanie tego było wielką przyjemnością, czymś czego nie da się usłyszeć na co dzień.

Po wysłuchaniu recytacji przyszedł czas na projekcję filmu ”Śladami podniebnej epopei”,który został podarowany naszemu Stowarzyszeniu przez pana majora Zbigniewa Stączka, 95 letniego kombatanta. W filmie tym możemy zobaczyć dwa angielskie lotniska, z których startowały samoloty Dywizjonu 303. Chociaż w bitwie o Anglię Polacy stanowili niewielki procent pilotów, to film jest refleksją o ich wielkim poświęceniu. To wspomnienie o zwykłych ludziach a zarazem wielkich bohaterach, którzy walczyli z dala od kraju za swoją ojczyznę.
Następnie doszło do długo oczekiwanej chwili, czyli wystąpienia inż. Danuty Reutt, która zaprezentowała kilka swoich pieśni (przypomnijmy, że posiada ich ponad 1500 w swoim repertuarze) oraz opowiedziała kilka fragmentów z życia ojca, majora Wojska Polskiego Tomasz Reutt’a. Podczas opowiadań pani Danuty raz po raz padały pytania, które to przerodziły się w żywą dyskusję.

Na zakonczenie zjazdu zbierano podpisy pod projektem ustawy ” Przywracamy lekcje historii do szkół ”
My członkowie młodzieży patriotycznej Patriae Fidelis nie możemy przejść obojętnie obok rozporządzenia ministra edukacji, które to przewiduje wyrzucenie obowiązkowych lekcji historii.
Pomimo małej frekwencji spowodowanej m.in długim weekendem, obchodami 60tej rocznicy panowania Królowej i problemami z zorganizowaniem lokalu na zjazd( tutaj wielkie podziękowania kierujemy do Ogniska Polskiego przy Exhibition Rd w Londynie za udostępnienie lokalu) wrażenie bardzo pozytywne. Wciąż nowe osoby, chcące coś zrobić dla naszego kraju, dołączają do naszego Stowarzyszenia – co ważniejsze osoby te chcą czynnie nas wspierać, za co im dziękujemy.

Tomek Magiera