Aktualności

Patriae Fidelis w Obronie Lekcji Historii

Patriae Fidelis w Obronie Lekcji HistoriiStowarzyszenie Patriae Fidelis zostało oficjalnym koordynatorem akcji „Przywracamy lekcje historii do szkół!” na terenie Wielkiej Brytanii. Uważamy, że historia jest niezmiernie potrzebna do rozumienia otaczającego nas świata, a nauczanie jej było, jest i powinno być obowiązkiem każdej polskiej szkoły. „Polski rząd rozporządzeniem minister edukacji z dnia 7 lutego 2012 roku w sprawie ramowych planów nauczania w szkołach publicznych ? wyrzuca z liceów obowiązkowe lekcje historii. Od 1 września 2012 roku polska młodzież, która po I roku nauczania nie zdecyduje się na maturę z historii ? czyli ok. 88 proc. uczniów ? kończy nauczanie historii. Zamiast tego proponuje się dziwaczne połączenie lekcji WOS-u, przysposobienia obronnego oraz historii o nazwie ?historia i społeczeństwo?. Kiedy szczegółowo przyjrzymy się modułom tego przedmiotu okaże się, że młodzi Polacy zamiast wiedzy o Powstaniu Warszawskim będą się uczyć modułu: ?kobieta i mężczyzna, rodzina?, albo zamiast wiedzy o ?Żołnierzach Wyklętych? mogą natrafić na moduł ?swojskość i obcość?, bądź też zamiast wiedzy o wielkim zwycięstwie rodaków w wojnie polsko-bolszewickiej natrafią na moduł ?język, komunikacja i media?.

Wobec powyższego przedstawiamy Państwu obywatelski projekt Ustawy przywracającej lekcje historii w polskich liceach. Musimy, bez względu na dzielące nas różnice, zintegrować się wokół ważnej sprawy, będącej polską racją stanu! Pokażmy, że jest nas tysiące i nie damy wyjałowić polskości z naszej młodzieży. Zbierajmy podpisy pod tą Ustawą, gdzie się tylko da!

Budowanie poczucia wspólnoty i więzi pomiędzy rodakami może odbywać się tylko poprzez znajomość polskiej historii, która jest nauczycielką życia. Jest drogowskazem i przestrogą, jest budowanym przez lata zbiorem mądrości, którego nie można przekreślić za pomocą jednego rozporządzenia.

Im więcej nas zaangażuje się w zbieranie podpisów pod obywatelskim projektem ustawy przywracającym lekcje historii w polskiej szkole, tym większa szansa, że uda się nam ocalić poczucie tożsamości narodowej wśród polskiej młodzieży.

Zróbmy to wspólnie dla dobra przyszłych pokoleń Polaków, niech będą dumni z tego, że są Polakami i z wielkiego dorobku swoich przodków.”

więcej: http://www.przywracamyhistorie.pl/koordynatorzy-akcji-za-granica.html

Zachęcamy do drukowania list poparcia oraz kontaktowania się z nami w celu ich dostarczenia. Listy poparcia będą też dostępne na najbliższym spotkaniu Patriae Fidelis w Londynie 2 czerwca.