Aktualności

’German Camps, Polish Victims’ ? 'Niemieckie obozy, polskie ofiary’ czyli walka o prawdę w mediach

German Camps Polish Victims Niemieckie obozy polskie ofiary czyli walka o prawdę w mediach17 marca 2012 r. w Sali Malinowej Polskiego Ośrodka Społeczno Kulturalnego w Londynie odbyło się spotkanie z Janem Niechwiadowiczem, autorem książki-raportu na temat kłamliwego przekazu jaki otrzymuje światowa opinia publiczna a który dotyczy niemieckiej okupacji Polski podczas II wojny św.

Wydana przez Support Poland Ltd książka zatytułowana ?Niemieckie obozy, polskie ofiary? pokazuje na przykładzie największego, brytyjskiego, państwowego koncernu medialnego BBC, w jaki sposób za pomocą stale powtarzanego fałszywego sformułowania, obarcza się winą za niemieckie zbrodnie nasz naród.

W pracy nad raportem i przygotowaniem sobotniego spotkania pomogły osoby działające wraz z Panem Niechwiadowiczem w organizacjach Support Poland www.supportpoland.org oraz Polish Media Issues. Pod adresem www.germancampspolishvictims.info możemy się dowiedzieć więcej na temat PMI, poznać treść raportu oraz przyłączyć się do ich walki o dobre imię Polski i Polaków.

Wśród obecnych na sali były osoby z Centralnego Koła Członków Indywidualnych Zjednoczenia Polskiego które współsponsorowało ten wieczór. Przybyli także członkowie TOPAZ (Towarzystwa Polskich Absolwentów i Zawodowców), PWWB (Polskiej Wszechnicy w Wielkiej Brytanii), działacze organizacji harcerskich, Związku Sybiraków, Nauczycielstwa Polskiego, Armii Krajowej, Fawley Court Old Boys (FCOB – walczący o odzyskanie Fawley Court, polskiego ośrodka wychowawczo-kulturalnego, który został bezprawnie sprzedany). Pojawił się także polski przedsiębiorca Władysław Mleczko, właściciel sieci sklepów, restauracji, wydawca Tygodnika Polskiego Mleczko. Sekcje konsularną Ambasady Polskiej w Londynie reprezentował Pan Robert Szajewski, obecny był również gość z Kanady Pan Anthony Muszyński. Oficjalne zaproszenie dostało także nasze stowarzyszenie Patriae Fidelis.

Spotkanie prowadzono w języku angielskim. Sprzedawana była m.in. książka ?German Camps, Polish Victims?. Przybyłych gości powitał Włodzimierz Mier-Jędrzejowicz, przewodniczący Członków Indywidualnych ZP, następnie głos zabrali Pani Bożena Karol i dr Marek Laskiewicz. Przedstawili oni autora oraz opinie o jego książce.
Jan David Niechwiadowicz otrzymał tytuł człowieka roku, honorową nagrodę przyznawaną przez Dziennik Polski i ich patrona Polską Ambasadę w Wielkiej Brytanii za jego wkład w zwalcznie fałszywego obrazu Polski i Polaków w mediach. Autor napisał także dwie inne broszury ?Negative stereotypes of Poles in the UK? oraz „My six year fight against the expression ?Polish Concentration Camps?. W swoim wystąpieniu Pan Niechwiadowicz opisał kilkuletnią pracę jego oraz Polish Media Issues, ich sukcesy i wysiłki w zwalczaniu kłamstw dotyczących obozów zagłady budowanych i kierowanych przez Niemców, a opisywanych przez media jako polskie. Przedstawił dane, cytował wypowiedzi i orzeczenia, uświadamiał jak fałszywy obraz kształtują media opowiadające historię II wojny, porównując to jak traktują w swoich przekazach inne okupowane przez III Rzeszę kraje a jak ukazują Polskę.

Po prelekcji uczestnicy spotkania zadawali autorowi pytania. Wystąpiła także angielska artystka Katy Carr, autorka filmu dokumentalnego ?Kazik and the Kommander’s Car? w którym spotkała się z uciekinierem z Auschwitz, polskim harcerzem i partyzantem AK Kazimierzem Piechowskim.Wykonała ona dwa utwory. Jednym z nich była znana partyzancka piosenka ?Dziś do Ciebie przyjść nie mogę? a drugim jej własna kompozycja inspirowaną historią ucieczki ?Kazika?. Po części oficjalnej był czas na wzajemną integracje uczestników i degustacje poczęstunku przygotowanego przez organizatorów.

Dziękujemy Pani Bożenie Karol za zaproszenie i Panu Ryszardowi Szydło za zdjęcia.

Bartosz Marcin