Aktualności

Upamiętniamy bohaterów Rewolucji Węgierskiej!

Upamiętniamy bohaterów Rewolucji Węgierskiej #1Nasi przyjaciele z Węgier 15 marca każdego roku obchodzą rocznicę Rewolucji Węgierskiej z 1848 roku. Jest to dla nich data tak ważna, jak dla nas 11 listopada. Rok temu Węgrzy upamiętniali gen. György Kmetyego, którego grób znajduje się w Londynie. W tym roku planują złożyć kwiaty i zapalić znicze pod domem, który zamieszkiwał Lajos Kossuth, mąż stanu, jeden z głównych przywódców Węgierskiej Rewolucji. Na obchodach nie zabraknie oczywiście działaczy i sympatyków Patriae Fidelis.

Wielu Polaków brało udział w tej rewolucji, m.in. gen. Henryk Dembiński (dowódca armii węgierskiej od lutego 1849), gen. Józef Bem (dowódca armii węgierskiej od sierpnia 1849) a także 3-tysięczny legion polski pod wodzą gen. Józefa Wysockiego. Warto też zaznaczyć, że polska i węgierska historia jest niezwykle podobna. To nasze bratnie narody były kiedyś głównymi potęgami na europejskiej arenie, to także nasze narody tak często były wyprzedawane w międzynarodowych gierkach. Nasz król Stefan Batory miał węgierskie korzenie i był księciem węgierskiego Siedmiogrodu. Królowa Jadwiga, żona króla Władysława Jagiełły, była córką króla Ludwika Węgierskiego. Przez tysiąc lat zawsze nieśliśmy sobie pomoc. Nie stanęliśmy przeciwko sobie nawet w najtrudniejszych i najbardziej skomplikowanych historycznych momentach.

Węgrzy ogromnie cenią sobie tę przyjaźń. Pomagaliśmy im w 1848, pomagaliśmy podczas Węgierskiego Powstania w 1956, pomożemy też i 15 marca 2012 podczas tych patriotycznych obchodów. 

Węgrzy zaprosili na te obchody m.in. Patriae Fidelis. Spoczywa więc na nas obowiązek stawienia się w licznej grupie. Tego dnia planujemy również debiut naszego bannera, odśpiewanie polskiego hymnu oraz krótkie przemówienie. Węgrzy oczywiście zamierzają się odwdzięczyć i wziąć udział w uroczystościach związanych z mordem polskich oficerów w Katyniu, 22 kwietnia w Londynie, na który Patriae Fidelis zostało oficjalnie zaproszone przez Stowarzyszenie Rodzin Katyńskich. Więcej informacji o obchodach katyńskich zostanie podane wkrótce na naszej stronie.

Spotykamy się przy głównym wyjściu ze stacji metra Notting Hill Gate o godzinie 19.40. Do przejścia jest jakieś 8 minut pod dom Lajosa Kossutha, dlatego musimy punktualnie o 19.50 wyruszyć, proszę więc o nie spóźnianie się. 

Po uroczystościach planowana jest oczywiście integracja, zgodnie z przysłowiem „Polak, Węgier, dwa bratanki, i do szabli, i do szklanki” 😉

Oto mapka jak razem przejdziemy pod dom Kossutha – http://4.bp.blogspot.com/-ch_P89l5C-s/Tzm3DBoKZDI/AAAAAAAAAbM/jgk2W9B6Kds/s640/kossuth_m%C3%A1rc.15.png

15 marca, czwartek – do zobaczenia!

Proszę o zgłaszanie swojej obecności pod adres patriaefidelis@hotmail.com

Upamiętniamy bohaterów Rewolucji Węgierskiej #2Przy okazji chcielibyśmy przypomnieć, że na poprzednim spotkaniu wręczyliśmy im książkę „Pamięć-Emlékezés” opowiadającą o polskich uchodźcach na Węgrzech pomiędzy 1939 a 1946. Ten okres był trudnym testem polsko-węgierskiej przyjaźni. Węgrzy nigdy nie zdradzili Polski, nie wolno nam wymazać tego z pamięci.