Aktualności

Relacja z Obchodów z okazji Rocznicy Uchwalenia Konstytucji 3 Maja w Bristolu

Relacja z Obchodów z okazji Rocznicy Uchwalenia Konstytucji 3 Maja w Bristolu6 maja w Bristolu odbyły się uroczystości upamiętniające uchwalenie pierwszej w Europie konstytucji, której 221 rocznica miała miejsce 3 dni wcześniej. Nie mogło na nich oczywiście zabraknąć działaczy i sympatyków Patriae Fidelis.O godzinie 10 w bristolskim kościele została odprawiona Msza Św. w intencji Ojczyzny. Druga część została zaplanowana na godzinę 16 w siedzibie Stowarzyszenia Polskich Kombatantów.

Po mszy Patriae Fidelis zjawiło się odrobinę wcześniej w siedzibie SPK aby mieć chwilę dla siebie. Po kilkudziesięciu minutach, w siedzibie zaczeli gromadzić się ludzie; dzieci z polskiej szkoły, które przygotowały przedstawienie, ich rodzice, oraz inni goście wśród których byli weterani mieszkający w Anglii od 1945 roku.

W kawiarnii zawiązaliśmy rozmowę z trzema panami. Okazało się, że jeden z nich pochodzi z Tarnowa, czyli rodzinnego miasta jednego z naszych działaczy. Pozostała dwójka pochodziła z Kresów Wschodnich, tak więc tematów do rozmów mieliśmy aż nad to, m.in. ze względu na fakt, iż kilku obecnych członków Patriae Fidelis aktywnie działa również w Stowarzyszeniu Sympatyków Pogoni Lwów, które zajmuje się m.in. walką o zachowanie polskiej kultury na Kresach.

Cała trójka naszych rozmówców miała powyżej 90 lat i doskonale pamiętała czasy przedwojenne – umówienie się na rozmowę na kawę z tak szacownymi działaczami polskiej emigracji przed uroczystościami można z pewnością określić najlepszym pomysłem tego dnia.

Punktualnie o 16 rozpoczęło się przepiękne patriotyczne przedstawienie przygotowane przez dzieci z polskiej szkoły, które miało na celu przypomnienie tych ważnych wydarzeń z 1791, z których każdy Polak powinien być dziś dumny.

Po zakończeniu przedstawienia, wróciliśmy do naszych rozmówców, skarbnic wiedzy o polskiej krwawej historii. Z uwagi, że takie rozmowy są zawsze nieskończenie ciekawe a czasu nigdy nie jest wystarczająco, postanowiliśmy umówić się na następne spotkanie w celu kontynuacji wzajemnego poznawania się.

Do zobaczenia już wkrótce!

Michał Czwórnóg